Motosiklet hırsızlığına dikkat

674

Kütahya Valiliği, motosiklet hırsızlığına karşı vatandaşların dikkatli olması uyarısında bulundu. Uzmanlar da hırsızlıklara karşı alınacak tedbirler hakkında bilgi verdi.
Valilik açıklamasında, Otomobil hırsızlığına göre çok daha fazla karşılaşılan motosiklet hırsızlığı; çok sevdiğiniz, belki de uzun süre bekleyip birikimlerinizle satın aldığınız aracınızı kaybetmenize neden olabilir. Motorunuzu garaja ya da kapalı bir alana park etme şansınız yoksa çeşitli önlemlerle hırsızlığı engelleyebilirsiniz.” denildi.
Uzmanlar da motosiklet hırsızlıklarına karşı alınacak tedbirleri şöyle sıraladı. İşte motosikletinizi koruyacak önlemler:

PARK EDECEĞİNİZ ALANI İYİ SEÇİN
Garajınız olmayabilir ancak motosikletinizi; güvenli, ıssız olmayan, çalınması durumunda kolayca sürüklenememesi için engebeli, etrafı çevrili bir alana park ederek en temel şekilde önleminizi alabilirsiniz. Bunların yanı sıra motosikletinizi farklı araçların bulunduğu bir alana park etmek de daha az dikkat çekmesini sağlayacaktır.

ANAHTARI ÜZERİNDE BIRAKMAYIN
“Bir kereden bir şey olmaz” demeyin ve hiçbir zaman anahtarı motorunuzun üzerinde bırakmayın. 10 dakikalığına bir yere gidecek olsanız da, bakkaldan bir şey alıp çıksanız da motorunuzu mutlaka kilitleyip anahtarınızı cebinize atın.

BRANDA SAYESİNDE DAHA AZ DİKKAT ÇEKİN
Motosikletiniz ne kadar az dikkat çekerse çalınma ihtimali de o kadar azalır. Aracınızı daha kalabalık bir alana park etmenin yanı sıra üzerini bir branda ya da motorlar için özel olarak hazırlanan bir örtü ile örterek de daha az dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem, özellikle pahalı ve ünlü markalara ait motosikletleri korumak için oldukça önemlidir. Ayrıca örtüler dış etkenlere karşı da koruyucu bir görev üstlenip çizilmeleri, kirlenmeleri önleyecektir.

TÜM KİLİT SEÇENEKLERİNİ DEĞERLENDİRİN
Motosiklet güvenliği için özel olarak üretilen kilit sistemleri ile de aracınızı koruyabilirsiniz.
Direksiyon kilidi, tekerleklere takılan, hırsızların kolayca kıramayacağı disk kilidi ve aracınızı sağlam bir nesneye bağlamanızı sağlayacak zincir kilitler, hem caydırıcı hem de zorlayıcı olacaktır. Tüm bu kilitleri bir arada kullanmak güvenliği ciddi ölçüde artıracaktır.

ANAHTAR TANIMA SİSTEMİ KURUN
Anahtar tanıma sistemi olarak tanımlanan immobilizer, aracınızın kontak anahtarının iç düzeneğine yerleştirilir. Bu sistem sayesinde motorunuz sadece düzenekte tanımlanan anahtar ile çalışır. Böylece hırsızlar, “düz kontak” adı verilen yöntem ile aracınızı çalıştıramaz. Bu sistem sonradan eklenebileceği gibi bazı otomobil ve motosiklet markaları tarafından üretim aşamasında doğrudan araç sistemine dahil edilir.

ALARMDAN FAYDALANIN
Motorunuz her zaman gözünüzün önünde olmayabilir. Park ettiğiniz alan kimi zaman görüş mesafenizden oldukça uzakta da yer alabilir. Bu tip durumlar için oldukça faydalı olan alarm sistemleri sayesinde aracınıza yapılan herhangi bir müdahaleden haberdar olabilirsiniz. Kolayca takılan bu cihazlar, harekete karşı oldukça hassas olduğundan hırsızlar için caydırıcı bir etkendir.

GPS İLE TAKİBE ALIN
GPS, çalınmaya karşı alınabilecek bir önlem olarak sayılmasa da çalınma sonrası aracınızı bulmanız için oldukça etkili bir önlem olacaktır. Motorun kaybolması, çalınması durumunda yerini tespit eden GPS cihazını aracınızı satın aldıktan sonra taktırarak önleminizi erkenden alabilirsiniz. Bazı GPS sistemleri, hırsızların kolayca görülemeyeceği alanlara takılır ve sökülmeye teşebbüs edildiğinde de kullanıcının telefonuna doğrudan bildirim gönderir. Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun bir seçim yaparak takip sisteminizin özelliklerini geliştirebilirsiniz.
ŞENAY AYDEMİR
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir