Zam oranını bordro yakarak protesto ettiler

933

Kütahya’da Kamu-Sen üyesi bir grup, memur maaşlarına yapılan zam oranını bordro yakarak protesto etti.
Kamu-Sen üyeleri, maaş zammını protesto etmek için Azerbaycan Parkı’nda bir araya geldi.
Kamu-Sen il temsilcisi Kadir Bayram, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılan zam oranıyla memura ortalama 160, emekliler ise 100 lira zam yapıldığını belirtti.
Zam oranını yetersiz bulduklarını dile getiren Bayram, şunları söyledi:
Yapılan bu zamla memur ve emekli 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacak TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken maaşlara yüzde 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler. Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyoruz. Acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz.”
Türkiye Kamu-Sen’in memurun haklarını savunduğunu da ifade eden Bayram, şöyle devam etti: “Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı bugün de meydanlarda. Dün ne dediysek, bugün de aynısını söylüyoruz. Memur maaşına yapılan yüzde 4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek. Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da yüzde 12,3 artmışken, yüzde 4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Gördük ki, memur ve emeklilerin bir 730 günü daha heba olmuştur. Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler. Geçtiğimiz yıl, bizleri yüzde 4+5’e mahkûm edenler, bu yıl da yüzde 4+4’e mahkûm ediyorlar. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz.”
Bayram, açıklamasının ardından eyleme katılan Kamu-Sen üyeleri ile birlikte maaş bordrolarını yaktı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir