‘Doktor açığımız kapanıyor’

821

Kütahya İl Sağlık Müdürü İsmail Zehir, Kütahya’nın doktor açığının yapılan yeni atamalarla hızlı bir şekilde kapandığını bildirdi.
“MAĞDURİYETLER GİDERİLİYOR”
2019 yılında Kütahya’ya 190 hekim ataması yapıldığını belirten Zehir, şunları söyledi: “Bir yandan Sağlık Bilimleri Üniversitemiz akademik kadrolarına hızla yerleştirme yaparken, bir yandan da Bakanlığımızca yapılan atamalar ile hem yan dallarda, hem de ana branşlarda hekim eksikliği gideriliyor. Üniversitemiz tarafından son 1 yıl içinde 4 profesör, 5 doçent, 30 doktor öğretim üyesi ve 13 asistan hekim göreve başlamıştır. Özellikle sıkıntı çekilen branşlarda üniversitenin yaptığı alımlar sayesinde mağduriyetler giderilmeye başlanılmıştır.”
“760 HEKİM SAYISINA ULAŞTIK”
Kütahya genelinde 760 hekim sayısına ulaşıldığını aktaran Zehir, şöyle devam etti: “İl genelinde 111 i üniversiteden olmak üzere 355 uzman hekim, 87 asistan hekim ve 318 pratisyen hekim olmak üzere toplamda 760 hekim sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Sağlık alanında yaşanan gelişmelerle birlikte hasta beklentileri ve hizmet kalitesi gereklilikleri nedeniyle bu hekim sayısına rağmen bazı eksikliklerimiz olmaktadır. Hastalarımızın il dışına sevk edilmeden İlimizde teşhis ve tedavi imkanlarının sunulması, bu hizmetin geliştirilmesi adına özellikli branşlar başta olmak üzere hekim atamaları önemlidir. Bu konuda Üniversitemizin, Sayın Rektörümüz Prof.Dr.Vural Kavuncunun desteği ve gayreti çoktur. Kendilerine ayrıca teşekkür etmek isterim.”
“24 BRANŞTA HEKİM GÖREVE BAŞLADI”
“Üniversite kadrosundan Çocuk Cerrahisi, Endokrin, KVC, Çocuk Endokrin, Çocuk Kardiyolojisi alanında 5 Doçent, Gastroentoloji, KVC, Patoloji, Yoğun Bakım branşında 4 profesör başlamıştır. Kadın Doğuma 4 öğretim üyesi ataması ile çok sıkıntılı olan branşta ciddi rahatlama yaşanmıştır. Yine hemaotoloji, KBB, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer tıp, Cildiye, Göz, Çocuk gibi 24 branşta hekim göreve başlamıştır.”
“HEKİM EKSİKLİĞİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE GİDERİLMİŞTİR”
Yapılan son atamalarla Kütahya geneline 55 uzman, 83 pratisyen doktorun atandığını da kaydeden Zehir, “Radyasyon ve Tıbbi Onkoloji, Hematoloji, KBB, Kadın Doğum, Çocuk, Beyin Cerrahi, Tıbbi Genetik gibi 26 branşta atanan 55 uzman hekimin mecburi hizmetten Bakanlıkça atanmış olması çok önemlidir. Sağlık Bakanlığınca mecburi hizmetten atanan 138 hekim ile İl Merkezi ve ilçelerimizde hekim eksikliği önemli ölçüde giderilmiştir. Atamalarda ilimize destek veren Bakanlık yetkililerine, konu ile ilgili destek ve gayretleri için milletvekillerimize teşekkürlerimi sunarım. Tıbbi, teknik ve personel yönünden her geçen gün daha da gelişen sağlık tesislerimiz hastalarımıza her geçen gün daha kaliteli ve mahallinde hizmet sunma gayreti içerisindedir. Bu kapasitenin geliştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunar, halkımıza sağlıklı günler dilerim.” diye konuştu.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir