Fidanlar toprakla buluştu

1032

21 Mart Dünya Ormancılık Günü kutlamaları kapsamında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde (KSBÜ) fidan dikim töreni gerçekleştirildi.
21 Mart Dünya Ormancılık Günü hakkında bilgiler veren Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım gerçekleştirilecek olan etkinlikte 925 adet fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi.

“BİR FİDAN GİBİ BÜYÜYECEĞİZ”
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesini fidanla özdeşleştiren ve bir fidan gibi büyüyüp gelişeceğini kaydeden KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu:
“21 Mart bir mevsim değişimi, baharın gelişi, bereketin muştusu ve kadim medeniyetimizin, kültürümüzün önemli bir günü Nevruz Bayramı. Bu törenle anlamlanan bir diğer hadise de Ormancılık Günü. Geçen sene kurulan üniversitemiz henüz bir yaşını almadı. Bu aktivite alanının üniversitemizde olmuş olmasını üniversitemizi de bir fidan gibi sembolize etmesi ve çağrıştırması anlamında üniversitemizin seçilmesinden de memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Bu fidanlar nasıl büyüyor ve gelişiyorsa üniversitemizin de bu şekilde gelişmesini çağrıştırması anlamında anlamlı bulduğumu vurgulamak istiyorum” dedi.

“ORMANLIK ALANLAR ARTIYOR”
Orman Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti paylaştı. Ormancılık faaliyetlerinin 180 yıldır başarıyla sürdürüldüğüne dikkat çeken Vali Dr. Ömer Toraman tüm dünyada ormanlık alanlar daralırken Türkiye’de arttığını, genişlemeye devam ettiğini aktardı.

“KÜTAHYALILAR ORMANLARININ KIYMETİNİ BİLİYOR”
Kütahya’nın orman varlığında önemli bir ilerleme gösterdiğini ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman ağaçlandırma çalışmalarının şehre değer kattığını, Kütahyalıların da bu değerin kıymetini bildiğini söyledi. Vali Toraman, “Üniversiteler de bulundukları yerde hem bulundukları ortamı güzelleştirmek hem de yeşillendirmek için çok gayret sarf ediyorlar. Sağlık Bilimleri Üniversitemiz de tıpkı Dumlupınar Üniversitemiz gibi bu yönde gayret gösterecek” diye konuştu.
Konuşmaların ardından 21 Mart Dünya Ormancılık Günü kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.
Tören, fidan dikiminin ardından sona erdi.
Törene; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Vali Yardımcısı Kenan Eskin, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü personeli ile öğrenciler katıldı.
RAMAZAN DOĞAN




Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir