Kütahya bunu da başarıyor

1912

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nöronavigasyon yöntemi ile beyin tümörü ameliyatı gerçekleştirildiği bildirildi.
Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Dr. Hasan Emre Aydın ve Dr. İsmail Kaya tarafından hastanede 100’den fazla beyin tümörü vakasının başarılı bir şekilde ameliyat edildiği belirtildi.
Öğretim üyelerinin talebi ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Evliya Çelebi Hastanesine alınan nöronavigasyon cihazı ile hizmet veriliyor.
Konuyla ilgili Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Emre Aydın şunları söyledi; “Kliniğimizde rutin kullanılan mikroskop, intraoperatif ultrason, endovizyon gibi cihazların yanı sıra, ameliyat sırasında hastalıklı bölgenin yerini tam olarak bulmamızı sağlayacak navigasyon cihazını kullanmaya başladık. Beyin tümörü ameliyatları sırasında en önemli noktalardan birisi sağlam beyin dokusuna zarar vermeden tümörü çıkartmaktır. Bu ameliyatlarda tümörün yakınındaki sağlam beyin dokusuna mümkün olduğu kadar zarar vermemek ve sadece tümör bölgesinde işlemi yapmak için güvenilir yöntem navigasyondur. Buna nokta atışı ameliyat yapmak da diyebiliriz. Bu işlem ile ameliyatların kalitesi artırıyor, ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonların da en az düzeyde olmasını sağlıyoruz. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği olarak dünyada mevcut olan, bilime dayalı en ileri teknolojiyi hastalarımıza sunabilme çabasındayız.”…83’de
Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu ise öğretim üyelerini ve ekibi bu başarıları nedeniyle kutladığını ifade ederek şunları söyledi: “Eskiden Kütahya’mız da bir Ultrason, bir MRI tetkiği için, hatta bir tirod kan testi için il dışına gidilirken şu anda ileri teknoloji ile beyin tümörü ameliyatları yapılır duruma gelindi. Şu anda imkansızlık ve yetersizlik nedeni ile il dışına olan sevkler oldukça azaldı, ancak amacımız çok uç bazı konular dışında bu sevkleri sıfıra indirmek. Elbette hastalarımız sosyal güvenlik kapsamında istedikleri İl’e gidebilir, özel-kamu istedikleri hastaneye başvurabilirler. Ancak şuna eminim ki artık bu tarz büyük ve özellikli ameliyatlar için bile İl’imizi, kendi hastanelerimizi tercih edecekler. Çünkü burada her türlü imkana sahipler, ayrıca başka bir İl’e gitme gelme zahmeti olmayacak, vatandaşlarımızın kendi memleketlerinde hastalarına destek imkanları daha rahat olacak. Önümüzde ki aylarda ilimizin sağlık hizmetlerinde nitelik ve kapasite artışını hep birlikte gözlemleyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın vizyonu ışığında ilimize sağlanan bu teknolojik imkanı nedeni ile tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.”
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir