Öğrencilere güvenli gıda eğitimi

947

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, okullarda bilinçli gıda tüketicisi olmanın sorumluluk ve farkındalıkları hakkında bilgilendirmeler yapıyor.
Eğitimler kapsamında kentteki Şehit Uzman Çavuş Hasan Kahraman, Vakıfbank ve Mehmet Akif İnan Ortaokullarında düzenlenen bilgilendirmelere İl Müdürü Mustafa Kurt da katıldı.
Geleceğin teminatı olan öğrencilerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, “Çocuklarımızın günümüz şartlarında güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşımlarının sağlanması konusunda İl Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlilerinin denetim ve eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürecek. Özellikle hayvansal ürünler olan süt, yumurta, yoğurt ve balık tüketiminin çocuklarımızın dengeli ve sağlıklı beslenmesinde ana unsurları oluşturuyor” dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri Merve Söyler, Kübra Özer ve Emine Akkuş tarafından Şehit Uzman Çavuş Hasan Kahraman, eğitimlerin yapıldığı okullarda öğretmen ve öğrencilerine bilinçli gıda tüketicisi olmanın sorumluluk ve farkındalıkları anlatıldı.
Öğrencilere güvenilir gıda, sağlıklı beslenme, kişisel temizlik, tüketilen ürünlerin etiket bilgileri ve Alo Gıda 174 şikayet hattının nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler verilip her bireyin aynı zamanda birer denetçi olduğu, alış veriş yaparken sakıncalı gördükleri gıdaları 174 Alo Gıda Hattını arayarak bildirebilecekleri ve en iyi denetçinin bilinçli olan tüketici olduğu ifade edildi.
Eğitim çalışmalarında süt ve süt tüketiminin önemi, ambalaj ve etiket kontrolünün bir davranış haline getirilmesi, kokmuş, çürümüş küflenmiş gıdalardan uzak durulması ve tüketilmemesi, çocukların alışveriş ettikleri okul kantini, etrafındaki büfe, lokanta gibi yerlerde bir gıda denetçisi gibi işletme temizliğine dikkat etmeleri konusunda da bilgilendirmeler yapıldı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir