Adım adım Kütahya

946

Göreve geldikten itibaren Kütahya ve ilçelerini tanımaya yönelik sık sık gezi programları düzenleyen Vali Ömer Toraman, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait eserlerde incelemelerde bulundu.
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez ile Yazma Eser Kütüphane Müdür Vekili Halil Kahraman tarafından karşılanan Vali Ömer Toraman eserleri inceledi, bilgiler aldı.
Vali Ömer Toraman daha sonra Kütahya İl Müftülüğüne bağlı Diyanet Gençlik Merkezi inşaatını yerinde inceleyerek İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’dan çalışmaların son durumu hakkında bilgiler aldı.
VALİ ÖMER TORAMAN VAKIF ESERLERİNİ İNCELEDİ
Kütahya Valisi Ömer Toraman, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait eserlerde incelemelerde bulundu.
Vali Ömer Toraman’a, Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın eşlik etti.
Vali Ömer Toraman ziyaretlerine 15. yüzyıl eserlerinden olan ve Osmanlı emirlerinden Bicaroğlu Arslan Bey tarafından yaptırılan Meydan Cami’si ile başladı.
Vali Ömer Toraman daha sonra sırasıyla, II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında İmadüddin Hezar Dinari’nin 1236’da yaptırdığı Balıklı Cami’si ile Balıklı Hamamı, 15. yüzyıldan kalma Şeyh Muslihiddin Mescidi, Müftüzade İbrahim Ethem Bey tarafından 1855 yılında yaptırılan Mollabey Cami’si, Mes’ud Paşa tarafından 1860 yılında yaptırılan Mesudiye Cami’si yanında yer alan Şeyh Salih Efendi Türbesi’ni, Germiyanoğlu Süleyman Şah zamanında yaptırılan Analıca Mescidi’ni, 14 y.y. da Mevlevihanenin semahanesi olarak inşa edilen tarihi Dönenler Camisi ile imarethane, Seyyid Nureddin Efendi’nin torunu Şeyh Mehmed Efendi tarafından 1377’de yaptırılan Kurşunlu Cami’si, 16. yüzyıl eseri Şengül Cami, Ahi Arslan Mescidi ile Kadı Şeyh Mescidi’ni ziyaret etti. Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, Vali Dr. Ömer Toraman’a eserler hakkında bilgiler verdi.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir