Görme engellileri anlamaya çalıştılar

917

Kütahya’da, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü öğrencisi bir grup, görme engellilerin yaşadığı zorlukları anlamak için gözlerine bandaj takıp empati yürüyüşü yaptı.

SESLİ UYARI SİSTEMLERİ TALEBİ
Atatürk Bulvarı’nda bir araya gelen öğrenciler, gözlerine siyah bandaj bağlayıp görme engellilerle birlikte Zafer Meydanına kadar yürüdü.
Altı Nokta Körler Derneği Kütahya Şube Başkanı İsmail Barış, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl 15 ekim gününün Beyaz Baston Günü olarak kutlandığını hatırlattı.
Üniversite öğrencilerinin düzenlemiş olduğu empati yürüyüşüne katılarak bir farkındalık oluşturmak istediklerini dile getiren Barış, şöyle konuştu: “Bizler için en önemli şey görme engellilerin güvenliği ve erişilebilirliği. İnanın bizim için yollar bugün yürüdüğümüz gibi her zaman açık olmuyor.
Yolun karşısına geçerken, elimizde beyaz baston olmasına rağmen durmayan araçlar, üzerimize doğru yürüyen insanlar gerçekten bizi güvenlik noktasında sıkıntıya düşürüyor. Şehrimizde birçok noktada trafik ışıklarının sesli uyarı sistemli olmayışı bizlerin güvenliğini tehlikeye düşürüyor. Aynı şekilde şehir içi ulaşımda kullandığımız otobüslerde sesli uyarı sisteminin olmayışı hangi durağa geldiğimizi bilmememize yol açıyor. Bunun için yetkililerimizden adım atılmasını bekliyoruz. Empati yürüyüşüne katılan öğrenci arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum.”

AKLIMIZLA DEĞİL, YÜREĞİMİZLE KATILDIK
Öğrenci grubu adına konuşan Havva Nur Şahin ise hayattaki en büyük engelin empati kuramamak olduğunu söyledi.
Empati yürüyüşü ile görme engellilerin sorunlarına hassasiyetle yaklaşmayı öğrendiklerini ifade eden Şahin, “Gözlerimiz kapalı bir şekilde bastonlarla yürüdük ve onları neler hissettiklerini anlamaya çalıştık. Sosyal Bilgiler öğrencileri olarak onları önemsiyor ve hayatlarını kolaylaştıracak bir dal olmak için uğraşıyoruz. Bu yüzden buraya aklımızla değil yüreğimizle katıldık. Yürüyüşümüzün amacı, sosyal çevrenin engelli kardeşlerimizim ihtiyaçlarını karşılayacak fiziki şartlara kavuşturulmasında farkındalık oluşturmak.” diye konuştu.
Öğrenciler de böylesine anlamlı bir etkinlikte yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. ”
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir