Minik yürekler hayvan dostlarını yalnız bırakmadı

953

Kütahya’da, Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla öğrenciler, Kütahya Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezini gezdi.
MİNİK ELLER BARINAKTA PROJESİ SÜRÜYOR
Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı V. Bölge Müdürlüğü Kütahya Şube Müdürü İsmail Lafcioğlu ve Kütahya Şube Müdürlüğü personelinin katıldığı etkinlikte öğrenciler hayvanları severek barınak hakkında bilgiler aldı.
Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak amacıyla etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Barınağımızın kapasitesi 600 hayvandır. Doğal Yaşam Alanı kapasitesi 750 adet köpektir. Kütahya Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen “Minik Eller Barınakta” projesi yaklaşık 7 yıldır devam etmektedir. Dilekçe ile başvuru yapan okulların, okul öncesi sınıfları ve ilkokul 3. sınıfa kadar olan öğrencilerimize hem el yıkama hem de hayvan sevgisi ile ilgili animasyonlu interaktif eğitimler verilmekteyiz. Bu proje kapsamında 4000’e yakın öğrenci bakımevini ziyaret etmiştir. Bakımevi ve araçlarımız; hasta, yaralı veya tedavi amaçlı hayvanlar için 24 saat icapçı sistemi ile hizmet vermekte olup yılda yaklaşık 2 bin 500 hayvan ile ilgilenilmektedir. Barınağımızda tedavi ve bakım dışında sokak hayvanları için kısırlaştırma ve aşılama işlemleri yapılmaktadır. Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışmamız neticesinde kısırlaştırılan her hayvana mikroçip uygulaması yapılmaktadır. Sokak Hayvanları Besleme Aracımız, her gün toplamış olduğu yemek artıkları ve belediyemizin sağlamış olduğu kuru mamayı şehrimizin muhtelif yerlerinde bulunan 13 adet Beslenme Noktasına bırakmaktadır. Sokaktaki sahipsiz, hasta, kazaya uğrayan hayvanları toplayıp gerekli tedavilerini yaparak onları yaşam alanlarına geri bırakıyoruz.”
“ÇOCUKLARIMIZA MERHAMET DUYGUSUNU KAZANDIRMALIYIZ”
Hayvanların insan yaşamında büyük önemi olduğunu da ifade eden Başkan Saraçoğlu, “Hayvanların, insan yaşamında büyük önemi vardır. Hayvanlar eti, sütü, yumurtası, yağı, yünü, derisi vb. Ürünleri ile insanlara yararlı oldukları gibi, görüyoruz ki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanmış oluyoruz. Bu kadar yararını gördüğümüz hayvanlara daha iyi davranılmasını sağlamak insani görevlerimizdendir. Hayvanlara işkence etmek insanlık suçu olduğu kadar, dinen de kabul edilemez. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) “merhamet etmeyene merhamet olunmaz” diyerek bizleri uyarmıştır. Zor durumda kalmış hayvanlara mutlaka yardım etmeli, elimizden geldiğince onlara zarar vermekten uzak durmalıyız. Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirdiği gibi çocuklarımıza sorumluluk duygusunu en iyi şekilde kazandırarak merhametli bireyler yetişmesini sağlar” diye konuştu.
Kütahya Belediyesi olarak sokak hayvanı sorunu ile değil, sokak hayvanlarının sorunları ile ilgilendiklerini dile getiren Başkan Saraçoğlu, “Sokaklarda yaşayan hayvanların sorunları için çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bu konuda Yeni Doğal Yaşam alanları oluşturarak, hem vatandaşlarımızın hem de sokak hayvanlarının sıkıntılarını gidermeyi hedefliyoruz” dedi.
KATILIMCI ÇOCUKLARA HEDİYE TAKDİMİ
Etkinlikte, Kütahya Belediyesi tarafından öğrencilere, “Minik Eller Barınakta” sloganı yer alan tişörtler verildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Kütahya Şube Müdürlüğü de hayvansever öğrencilere mama kabı, kuş evi, sokak hayvanı temalı frizbi ve içinde çam tohumu bulunan kalemler hediye etti. Etkinliğin sonunda ise günün anısına hayvansever çocuklara katılım sertifikası verildi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir