Türkiyenin ilk “Spor Festivali” Kütahya’da başladı

1251

Gençlerin spora olan ilgisini artırmayı ve sporu hayatın bir parçası haline getirmeyi hedefleyen Türkiye’nin ilk “Spor Festivali” Kütahya’da başladı.
Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Spor Festivalinin açılış töreni Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in katılımıyla Dumlupınar Stadında yapıldı.
Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, çok sayıda sporcu ve vatandaşlar katıldı.
“SPORU TABANA YAYMAK VE
TANITMAK İSTİYORUZ”
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen yaptı. Türkiye’de bir ilk olan festivalin her yıl güçlenerek devam edeceğini ifade eden Sadık Ölçen, “İlimizde futbol hariç 28 bin lisanslı sporcumuz var. Aktif olan sporcu sayımız ise 10 bin. Spor denilince akla hemen futbol geliyor en yaygın olanı o ama biz spor festivali deyince futbolunda dışında birçok spor branşı olduğunu tanıtabilmeyi amaçlıyoruz. “Bu farklı branşlar nasıl yapılıyor, imkanları ne, nerelerde yapılabilir, bunun için ne gibi fırsatlar var, ilimizin bu konudaki imkanları nedir” sorularına cevap bulmak ve sporu tabana yaymak istiyoruz” dedi.
“KÜTAHYA ÇOK SAYIDA
ŞAMPİYON YETİŞTİRDİ”
Kütahya’da spora olan yatırımların artarak devam ettiğine dikkat çeken Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, Kütahya’nın çok sayıda şampiyon sporcu yetiştirdiğini kaydetti. Ölçen, “Son beş yılda halterde, bisiklette, atletizmde ve daha birçok farklı branşta “Dünya Şampiyonu”, “Avrupa Şampiyonu”, “Akdeniz Oyunları Şampiyonu” ve birçok “Türkiye Şampiyonu” sporcular yetiştirmiş bir iliz. Bu kabiliyetler, bu tür organizasyonlarla ortaya çıkıyor. Dünya Şampiyonları Halil Akkaş ile Erol Bilgin ve niceleri bir yaz spor okulundan çıkmıştır. Bunun için Bakanlığımız, devletimiz bu sene özellikle yetenekli sporcuları daha iyi seçebilmek için Türkiye çapında yetenek testi çalışması yapıyor. İlimizde de 8 bin civarında çocuğumuzu yetenek testinden geçirdik” şeklinde konuştu.
“KÜTAHYA SPOR ŞEHRİ
OLARAK DA ANILSIN”
Kütahya’nın bir ilki daha hayata geçirmesinden mutluluk ve gurur duyduğunu kaydeden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kütahya bir kültür şehri… Kütahya bir tarih şehri… Kütahya bir sanat şehri… Kütahya yeraltı zenginliklerinin olduğu bir şehir… Kütahya doğal güzelliklerin olduğu bir şehir. Kütahya dediğimizde kültür, sanat, tarih, zenginlikleri hatırlandığı gibi spor da hatırlansın, sporla da adı bütünleşen bir il olmak için gayret sarf edelim. Spor sağlıktır, kardeşliktir, yardımlaşmadır, başarıyı hazmetmedir, başarısızlığa tahammül edebilmedir. Çok farklı yerleri görebilmek için size imkan sunan bir kapıdır. Dünyayı tanımanıza vesile olabilecek bir fırsattır. Bu kadar güzelliği olan bir hususu elbette ki hem merkezi yönetimler hem yerel yönetimler geliştirmek için gayret sarf edecektir. Anayasamızda yer alan “sporun yaygınlaşması” aynı zamanda yerel yönetimlerin de görev alanına giren konulardan biridir.
“GENÇLERİMİZ KENDİLERİNE
İDOL İSTİYOR”
Sporla meşgul olan gençlerin zararlı her türlü faaliyetten de uzak kalacağına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Maalesef günümüzün zararlı alışkanlıkları çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Teknolojik bağımlılık da buna dahil olmak üzere çocuklarımız çok gereksiz şeylerle uğraşıyorlar. Toplumsal bir olguyu biz geliştirip yaymadıkça zararlı alışkanlıkların önünü almamız mümkün olmayacaktır. Kütahya’mızda bu imkanlarımızı biz sporcularımıza verebildiğimiz müddetçe daha iyisini başarabilecek güzel örnekler göreceğiz. Gençlerimiz kendilerine idol, güzel örnekler istiyor. Hem sporda hem de ahlakıyla önder olmuş kişilere bakıyorlar. İnanıyorum ki buradaki sporcular içerisinde gelecekte ülkemizi ve ilimizi temsil edip, başarılara imza atacak, ailesinin ve Kütahya’nın gururu olacak onlarca, yüzlerce gencimiz çıkacaktır; gayemiz bu. Eğer bunu ortaya çıkarabilmek için bir ilke imza atmak gerekiyorsa bir hafta sürecek bir festivalde işi eğlence boyutuyla da birleştirip, ilimizde temsil edilen bütün sporları buradaki her bir çadır altında, o temsili yapan, o görevde fedakarlık gösteren il temsilcilerimiz, antrenörlerimiz burada bulunarak, bütün insanımıza, Kütahyalımıza bunları tanıtacaksa hedefimize ulaşmış olacağız. Arzumuz şu ki birinci olsun ama gelecekte geleneksel hale getirebilecek kadar uzun yıllar devam ediyor olsun. Daha güzellerini başaracak güç bizde var, buna ait imkanları sergileyecek olan kuruluşlara da teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki heyet her bir spor branşının yer aldığı stantları ziyaret edip, sporcularla görüştü. RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir