Bor uç ürünler çalışmasına YÖK desteği

1048

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hasan Göçmez’in nükleer uygulamalar için bor tabanlı ileri teknoloji seramiklerinin üretimi çalışması YÖK Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Göçmez’in nükleer uygulamalar için bor tabanlı ileri teknoloji seramiklerinin üretimi çalışması Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında destek kazandı.
Desteklenecek olan proje, Ukrayna (Kiev)’da bulunan Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü Yüksek Sıcaklık Malzemeleri Bölümünden araştırmacılar ile beraber gerçekleştirilecek. Ayrıca üniversitemiz ve paydaş üniversite arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişim hareketliliği de gerçekleştirilecek.
Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hasan Göçmez, “Ülkemizdeki rafine / yarı rafine bor ürünlerinin geniş bir bölümünün tüketimi, geleneksel ve ekonomik değeri düşük alanlarda gerçekleşmektedir. Bu tür ürünlerin teknolojik ve ticari değeri yüksek ve ülkemizin gelişmesi için itici güç olabilecek sektörler için girdi olabilecek uç ürünlere dönüşmesi kritik öneme sahip bir çalışma alanıdır” dedi.
Proje ile yerli rafine bor ürünlerin özellikle de ülkemizin gelişmesinde öncelikli alanlar arasında yer alan sahalarda kullanılmak üzere uç ürünlere dönüşmesi sağlanacağını belirten Göçmez, “Böylece aynı zamanda yerli bir üretim teknolojisi de geliştirilmiş olacak. Proje kapsamında yapılacak çalışmalar ile grubumuzun toz sentezi, karakterizasyon ve basınçsız sinterleme konusundaki tecrübesi ve Ukraynalı grubunda Spark Plasma Sinterleme Yöntemi (SPS) konusunda yaptıkları çalışmaları kombine edilecek olması iki farklı üretim süreci tecrübesinin bir araya gelmesiyle daha nitelikli bor tabanlı kompozitlerin üretilmesine fırsat tanıyacaktır” ifadelerini kullandı.
Yürütücülüğünü Prof. Dr. Hasan Göçmez’in yapacağı proje ekibinde ayrıca, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Mustafa Tuncer ve Arş. Gör. Dr. Hülya Biçer görev alacaklar.
RAMAZAN DOĞAN




Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir