‘Keskin sirke küpüne zarar’

957

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve işadamı Nafi Güral, yaşananlardan Amerika’nın da zarar göreceğini belirtip, ‘Keskin sirke küpüne zarar’ dedi.

“TÜRKİYE’NİN SELAMETE ÇIKACAĞINA İNANIYORUM”
Güral, KUTSO’da düzenlenen meclis toplantısında, döviz kurlarında yaşanan hareketliliği, ‘kişisel görüşlerim’ dediği ifadeleriyle değerlendirdi.
“Bildiğiniz gibi ben hep pozitif düşünür, hesaplı hareket ederim. Anlatacaklarımı doğru yorumlayabilmeniz için kendimle ilgili bir sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Güral, “Ben, yatırımlarını 1/3 veya 1/2 öz kaynak, kalanını kredi alarak yaparım, sadece özel bankalardan kredi alırım, devlet bankasından aldığım kredi yoktur. Yaptığım yatırımlardan aldığım kredi borçlarım, tamı tamına ikiye katlandı. Katlanmasaydı, bir-iki fabrika daha yapmak imkanım olacaktı. Olsun, umutlarımı yitirmedim, Türkiye’nin selamete çıkacağına, yeniden güzel günlere ulaşacağımız ümidimi hep canlı tutacağım. Unutmayalım ki, her şeyimizi kaybedebiliriz ama moralimizi sağlam tutup, umutlarımızı muhafaza edersek, tekrar kazanırız. Umutlarımız kaybedersek, sonumuz gelmiş demektir. Beni bu anlamda dinlemenizi rica ediyorum. Son zamanların flaş konusu ABD ile ilişkilerimiz ve yaşanan gerginlik. Yaşanan bu gerginliğin insanları nasıl tedirgin ettiğini, umutlarını, sevinçlerini nasıl zaafa uğrattığını üzülerek görüyoruz” diye konuştu.

“BATILI ÜLKELER SEÇİM SONUÇLARINDAN MEMNUN DEĞİL”
Yaşananların 24 Haziran seçim sonuçları ile de ilgisinin olabileceğini dile getiren Güral, şöyle konuştu: “Olayların gelişimini izlersek, 24 Haziran seçim sonuçlarından sonra tırmanmaya başladığını görüyoruz. Bu gerçeklerden yola çıkarsak, batılı ülkelerin seçim sonuçlarından memnun olmadığını, ihtimaller arasında yer verebiliriz.
Geçmişte batı ile ilişkilerimizi hatırlatsak, 2003 yılında TBMM tarafından reddedilen tezkere sonrasında bile Türkiye’ye karşı böylesine insafsız, mesnetsiz, hukuksuz zarar verme operasyonları yapılmadı. Peki, ne oldu da böyle çirkinlikler uygulanmaya başladı? Rahip olayı tek başına amaç değil, kabul etmemiz halinde, karşılanamayacak talepler peş peşe gelecektir. Şu anda hapis değil, evinde. İsteseler diplomatik kuralları uygulayarak alıp götürürler, ama götürmüyorlar, defteri açık tutmak istiyorlar. Bilindiği gibi, diplomaside şimdiye kadar hiç rastlanmamış biçimde tweet mesajları ile hükümetlere değil, doğrudan halka Mesajlar verilerek halkın panik yapması sağlanıyor. Bundan da anlaşılıyor ki, siyasi çözüm istenmiyor, halkın rahatsız edilerek sonradan gündeme getirecekleri senaryolara zemin hazırlıyorlar. Gene tweet mesajı ile iki bakanımıza, Amerika’da olmayan mal varlıklarının dondurulduğu tehdidi geliyor. Amaç, olmayan mal varlığını dondurmak değil, kendi bakanlıklarını son derece başarılı yöneten iki bakanımızın görevden ayrılması ve Bakanlık çalışmalarının zaafa uğratılması, yeni senaryoların devreye alınması amaçlanıyor. Bu senaryoları devreye alan irade neden böyle davranıyor sorusuna cevap ararsak, Kasım ayında yapılacak senato seçimlerinin etkili olduğunu söyleyen otoritelere hak verebiliriz.”

“BU YAPTIRIM SADECE BİZE DEĞİL”
ABD’nin yaptırım uygulamalarının sadece Türkiye’ye yönelik olmadığını da aktaran Güral, “Bunlar sadece bize değil, Çin, Rusya, Meksika, K.Kore, hatta Kanada gibi ülkelere karşı ekonomik yaptırım uyguladığını görüyoruz. Biz sadece bu yaptırımların varlığını ifade etmekle yetineceğiz, yeterli bilgi sahibi olmadığımız için sebep-sonuç ilişkilerine girmeyeceğiz, ancak şunu söyleyebilirim, bu yaptırımlar sahibine zarar olacak dönecektir. 10 yıla kalmadan ömrü olanlar bu sonucu göreceklerdir. Yıllardan beri yaşadığımız terör olaylarına bakarsak, arkasında dost bildiğimiz müttefiklerin olduğu gerçeğini görebiliriz. Bu pencereden baktığımızda, bu ülkeler ile yaptığımız ittifakın amacının eşit paylaşım ve dayanışma olması gerektiği halde bize eşit muamelesi yapılmadığını görüyoruz. Kendilerini güçlü gören ülkeler, ittifakın diğer ülkelerini kendi çıkarları için kullanmak istemeleri gerçeğini görürüz.” şeklinde konuştu.

“CANLA BAŞLA ÇALIŞIP ÜLKEMİZİ SELAMETE ÇIKARACAĞIZ”
Yaşananlar karşısında ümitsizliğe kapılmadan canla başla çalışılması gerektiğinin de altını çizen Güral, şöyle devam etti: “Yaşadığımız ekonomik savaşın ayrıntılarını anlatmayacağım, çünkü hepimiz biliyoruz. Durum tespiti yapmak yerine, ekonomik savaşta uluslararası koalisyona karşı yenik düşmemek için topyekün iş dünyası olarak canla başla çalışmalıyız. Çanakkale’de, Dumlupınar’da verilen mücadele ne ise, bu ekonomik savaşta da aynı inançla ülkemizi selamete çıkaracağız. İktidarı beğenmeme kredimiz kesinlikle yok. Etrafında kenetlenmek, ekonomi kulvarında top yekün savaşmak zorundayız. İşimiz kolay değil ama imkansız hiç değil. Yeter ki başarıya inanalım. Bu vesile ile, Türkiye’de kazandıklarını dövize çevirip yurt dışına götürenlere mesajım olacak, bu dövizleri geri getirin. Bu dövizlerin kazanılmasında tedarikçi olarak veya çalışarak, veya satın alarak katkı veren 80 milyonun hakkı var. Bu haklar, helal olmaz. Büyük Atatürk’ün şu sözlerini tekrar hatırlayalım. “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonrada istikballerini kaybetmeye mahkumdur.”

“EKONOMİK SAVAŞTAN GALİP ÇIKACAĞIZ”
Felaket tellallarına itibar edilmemesi gerektiğini de kaydeden Güral, “Selamete çıkmak için çalışacağız, hem de her zamankinden daha çok çalışacağız, doğru hesaplar yapıp, ayağımızı yere sağlam basarak gözlerimizi zirvelerden ayırmayacağız. Felaket tellallarına itibar etmeyeceğiz, yenilmeyeceğimize, başaracağımıza inanarak kendimiz için, 80 milyon vatandaşımız için, ülkemiz için ekonomik savaştan galip çıkacağız. Böyle olağanüstü durumlarla karşılaştığımızda iki tercihimiz olduğunu düşünüyorum. Ya kaderinize razı olacaksınız, akan sele kendinizi bırakıp, ne olacaksa olacak, ya da kurtulmak için var gücünüzle mücadele edip, kendinizi kurtaracaksınız. Ben şirketlerim için ikinci yolu tercih edenlerdenim” ifadelerini kullandı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir