Ramazan sofralarının hafif lezzeti: incir uyutması

1221

Kütahya’nın yöresel lezzetleri arasında yer alan “incir uyutması” tatlısı ramazanda iftar sofralarını süslüyor.
Hafif olmasından dolayı tercih edilen, incirin sütle kaynatılıp bekletilmesi nedeniyle “uyutma” adını alan geleneksel tatlı, ramazan ayında daha çok ilgi görüyor.
Geleneksel tatlı, unutulmaması ve yeni nesillere aktarılması amacıyla Kütahya Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde de ders konusu olarak öğrencilere öğretiliyor.
Kütahya Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri alan şefi Ayten Tuna, gazetecilere yaptığı açıklamada, günümüzde birçok tatlı türünün hazırlandığını, ancak geleneksel tatların unutulmaması adına Kütahya’nın yöresel lezzetlerinden olan ‘incir uyutması’ tatlısını öğrencilerine öğrettiğini söyledi.
İncir uyutması tatlısını hafif olması ve tok tutucu özelliğinden dolayı özellikle ramazan ayında öğrencilerine öğretmeye başladığını dile getiren Tuna, şöyle konuştu:
“Bu tatlımız hafif olması ve içerisindeki şeker oranından dolayı tok tutucu özelliğe sahip olmasından dolayı ramazan ayında çokça tercih edilmektedir. Biz de bu düşünceden yola çıkarak öğrencilerimize bu tatlımızın hazırlanışını bu ay içerisinde öğretmeyi uygun bulduk. Çok eski bir geçmişi olduğu için günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir lezzetimiz. Amacımız bunu tekrar gündeme getirmek. Öğrencilerimize burada yapılışını öğrettiğimiz bu tatlıyı evlerinde anneleriyle beraber yapmalarını tavsiye ediyoruz.”
Tuna, incir uyutmasının oldukça hafif bir tatlı olmasından dolayı insanların ramazan ayında rahatlıkla tüketebileceğini de sözlerine ekledi.
Geleneksel bir tatlının hazırlanışını öğrendiği için mutlu olduğunu ifade eden 11. sınıf öğrencisi Gizem Akar ise, “Yiyecek içecek hizmetleri alanında birçok yemek ve tatlının tarifini, hazırlanışını öğreniyoruz. Birçoğunu evimizde de yapıyoruz. Açıkçası geleneksel bir tatlının tarifini öğrenmek beni çok mutlu etti. Bu tatlı gerçekten beğenilen bir tatlı. Bunu öğrendiğim için mutluyum.” ifadesini kullandı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir