DPÜ’de nevruz coşkusu

1330

Nevruz Bayramı Kütahya’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi yerleşkesindeki etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Vali Ahmet Hamdi Nayir, burada bir konuşmada, nevruz bayramını birlik içerisinde kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.
Nevruz’un Türk milletine ait bir değer olduğunu belirten Nayir, şöyle konuştu: “Bizi biz yapan değerlerimizden nevruz, ata yurttan ana yurda getirdiğimiz önemli kıymetlerden biri. Geniş bir coğrafyada kabul görmüş olan nevruza farklı gruplar sahip çıkmış. Bunlar, hiçbir zaman bize ait olan değeri terk etmemiz, onlara bırakmamız manasına da gelmemiş. Baharla birlikte ümitlerin canlandığı bir ortamda bir bayram havasını yaşamak, ümide bağlanmak, geleceğe ait beklentileri yükseltmek elbette ki hepimizin hakkı. Bizler bu güzel günde berekete olan duamızı artırıyoruz. ‘Ya rap, bir bahara daha eriştik. Bu topraklar bize yeni bereketler getirsin’ diye peşin bir dua yapıyoruz. Bize yurt olan ve bizlere kucak açan bu toprakların bereketli olması için birlik ve beraberliğimizi canlandırıyoruz.”
Nevruzun bileştirici bir gücü olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da herkesin nevruz bayramını kutladığını söyledi.
Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Serdar Nazlıpınar, ise nevruz hakkında bilgiler verdi.
Halk oyunları gösterisi, demir dövme ve nevruz ateşi yakılmasıyla devam eden etkinlik, nevruz pilavı ikramı ile sona erdi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir