Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Proje toplantısı

1448

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illerini kapsayan “Ülkesel Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi” 2017 yılı Proje Yürütme Kurulu toplantısı Kütahya’da yapıldı.

Ülkesel Hayvan Islahı Proje Genel Yürütme Kurulu Toplantısı, TAGEM Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Dairesi Başkanlığı Proje Genel Koordinatör Vekili Dr. Serdar Yağcı başkanlığında yapıldı.

Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında 2005/8503 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi 2005 yılında başlatılmıştı. Türkiye genelinde 60 ilde 180 tane Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi yürütülmekte olup bu projelerden 2 tanesi de ilimizde uygulanmaktadır.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, halk elinde ıslah projeleriyle hayvan ırklarının et, süt ve döl verimliliklerinin artırılacağı, böylelikle damızlık değerleri yüksek hayvan ırkı elde edileceği ve buna bağlı olarak projenin hem yetiştiricilere hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. İl Müdürü Gümüş, projenin ve toplantının hem Türkiye hem de Kütahya için hayırlı olmasını dileyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Proje Lideri Prof. Dr. Mustafa Tekerli ise konuşmasında projeye başladıklarındaki sürü projeksiyonu ile şu andaki sürü projeksiyonu arasında çok büyük fark olduğunu, 6 yıllık süreçte tutulan verim kayıtlarına bakıldığında kuzu doğum ağırlıklarında ve canlı ağırlık artışlarında çok güzel veriler elde edildiğini söyledi.

Toplantıda özellikle projenin işleyişinde karşılaşılan sorunlar, projede yer alan yetiştiricilerin durumları, değişik sebeplerle el değiştirilecek veya projelerden çıkartılacak yetiştiricilerle ilgili konular görüşüldü ve karara bağlandı.

Toplantıya Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Kurt, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir ili Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanları, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürleri, Proje Liderleri, İl Müdürlüklerinin sorumlu personelleri ve proje teknik elemanları katıldı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir