Başkan Akar anız yangınlarına karşı çiftçileri uyardı

1232

Aslanapa Belediye Başkanı Asaf Akar, hasat sonrası anız yangınlarına karşı çiftçileri uyaran b,ir açıklamada bulundu.

Akar, yaptığı yazılı açıklamasında, “Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de hasat sonrası yakılan anızlar büyük tehlike oluşturmaktadır. Gerek tedbirsizlik ve dikkatsizlik , gerekse toprak işlemeyi kolaylaştırmak gibi nedenler ile çiftçilerimiz bütün uyarılara rağmen tarlada kalan arpa ve buğday saplarını , anız ve kuru otları yakmaktadırlar” dedi.

Tarım alanlarında kaydedilen teknolojik gelişmeyle birlikte, hububat hasadı yapan biçerdöverlerin bitki saplarını yüksekten kesmesiyle tarlalar üzerinde bırakılan atık miktarının arttığını vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

“Bu otlar ve saplar, ekonomik değer taşımadığı gerekçesiyle toprakla karıştırılıp gübre yapmak yerine maalesef ateşe verilmektedir. Dolayısıyla toprağın organik madde miktarı azalmakta, bu da verimsizliğe yol açmaktadır. Ne acıdır ki çiftçilerimiz önce bitki artıklarını kendi elleriyle yakıp sonra da ekecekleri ürüne fayda sağlasın diye binlerce lira karşılığında organik gübre kullanmaktadır. Oysa bitki artıklarının ve toprağın canlılığını yakmadan bu fayda kendiliğinden sağlanabilmektedir. Anız yangınları, toprağın yapısında ve bitki büyümesinde önemli fonksiyonu olan organik maddeyi azaltmakta, toprak sıcaklığının yükselmesi sonucu toprağın mikrobiyolojik aktivitesi gerilemekte ve biyolojik denge bozulmasıdır. Sonuç itibari ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin bozulması sonucu verimlilik düşmektedir. Ülkemiz için maddi ve manevi kayıplara sebep olan anız yangınları, kaybolan doğal kaynaklarla beraber yanmış tarlalar ve ormanlık alanlar kötü bir görüntü sergilemekte ve ülke turizmini daha olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla beraber anız yangınları sonucu tarladan geçmekte olan enerji nakil hatları ile haberleşme hatları büyük ölçüde zarar görmektedir.”

Akar, anız yakmanın yasak olması nedeniyle, anız yakanlar hakkında cezai işlem uygulanacağını, anız yakılması olayını görenlerin 177 orman yangını, 156 Jandarma imdat, 155 Polis imdat ve 110, (112) İtfaiyeye ücretsiz olarak bildirebileceklerini sözlerine ekledi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir