EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ

202

Kütahya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Hububat Hasat Bayramı etkinliğinde konuşan Vali Musa Işın, “Güzel bir günde ve hayırlı bir iş için buradayız. Ekmeğimizin peşindeyiz” dedi.

NİMETİN BAŞIMIZIN ÜZERİNDE YERİ VAR
Altıntaş ilçesine bağlı Genişler köyündeki arpa tarlasında, arpa demonstrasyonu çalışmaları kapsamında hasat yapıldı.
Vali Musa Işın, burada yaptığı konuşmada gıdanın önemine değinerek Türkiye’nin kendi gıdasını üretebilecek ender bir ülke olduğunu belirtti.
Kütahya’nın mevsimiyle, yağışlarıyla, bereketli topraklara sahip olan bir il olduğunu dile getiren Işın, şunları söyledi: “Güzel bir günde ve hayırlı bir iş için buradayız. Ekmeğimizin peşindeyiz. Bizim memleketimizde ekmek yere düştüğü zaman kaldırır öperiz, başımızın üstüne. Onu yüksek bir yere, kuşlar yesin diye bırakırız. Nimete bizim inancımız bu kadar değer verir. Cenabıhak bizim rızkımızı topraktan veriyor. Gökten rahmet yağdırıp yerden nimet veriyor. Bu kara topraktan envai türlü rızıkları cenabı hak bize ikram ediyor. Allah’a sonsuz hamdüsenalar olsun. Gıda ve sağlık, insanoğlu için olmazsa olmaz iki önemli hususlardan birisidir.”
ÇİFTÇİLERE ÖNEMLİ DESTEKLER VERİLİYOR
Kütahya’ya ciddi destekler verildiğine işaret eden Işın, şöyle devam etti: “Gerçekten Türkiye son 22 yıldır cumhurbaşkanlığımızın riyasetinde bu her iki alanda da çok ciddi mesafeler aldı. Bugün tarım sektöründe hükümetimizin, devletimizin ciddi destekleri söz konusudur. Yine Tarım Müdürlüğümüzün bünyesinde bu sene kışın tüm köylerimizde toplantılar yapıldı. Çiftçilerimizin eğitimine önem veriyoruz. Hibe destekleri gene hükümetimizin destekleriyle yardım. Vatandaşlarımıza tohum destekleri yapıldı. Çiftçilerimize çeşitli destekler verildi. Aslanapa ilçemizde büyük bir hayvancılık organize bölgesi kuruyoruz. Çalışmalarına başlanıldı. İlimizin ekonomimizdeki toplam payı yüzde 11 civarında. İnşallah biz bunu yüzde 20’lere çıkaracağız.”
SAHA MEMURLUĞU İSTİYORUZ
Tarım ve orman müdürlükleri idarecileri ve personeline de seslenen Işın, “Tarım Müdürümüz bu konuda gayretlidir. Ziraat mühendislerimiz, veterinerlerimiz bürolarında oturmak yerine sahaya inip bizim kendi vatandaşlarımızı, çiftçilerimizi dinlemek, onların problemlerini çözmekle görevlendirelim. Ekibimizi sahaya sürelim. Büro memurluğu istemiyoruz. Saha memurluğu istiyoruz.” dedi.
BU ALANLAR EMEK KOKUYOR
Programa katılan AK Parti Kütahya Milletvekili İsmail Çağlar Bayırcı da bereketli bir hasat sezonu geçirilmesini temenni etti.
Bayırcı, “Bu alanlar emek kokuyor, gayret kokuyor, alın teri kokuyor. Bizim buraların deyimiyle inşallah emeğiniz yağlı olsun diyorum. Bütün çiftçilerimize kazasız belasız bir hasat dönemi, hepsine inşallah Rabbim nasip etsin diyorum. Tabii her zaman söylediğimiz gibi güçlü bir ülke olmanın yolu sizin kendi kendinize yetebiliyor olmanızla alakalı bir durum. Biz bu manada AK Parti iktidarıyla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde hakikaten her alanda çok ciddi yol aldık. Yine tarım bu manada baktığımız zaman çok ciddi aşamalar kaydettik. Hakikaten kendi kendine yetebilme anlamında belki de en önemli adımlardan bir tanesi de bu gıda konusu. Çünkü belki ilerleyen dönemlerde dünyada gıda savaşları açığa çıkacak. Belki sizin kendi gıdanızı, kendinizin yetiştirmesiyle alakalı durumlar söz konusu olacak. Bu açıdan bakıldığı zaman bu durumun önemi açık ve net bir şekilde ortada. Bakanlığımız hakikaten bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında yer alıyor. Gerek tohum desteğiyle, gerek diğer gübre desteği, yakıt desteği desteğiyle her anlamda çiftçimizin yanında durmaya çalışıyor” diye konuştu.
HİBE TOHUM KÜTAHYA’YA UYUM SAĞLADI
İl Tarım ve Orman Müdürü Emre Yeniay da hasat yapılan arpanın yerli ve milli ayrancı çeşidinin çiftçilere ücretsiz olarak verildiğini kaydederek, “İlimizdeki arpa demonstrasyonu çalışmalarını gözlemlemekteyiz. İnşallah hasadıyla birlikte verimlilik de göreceğiz. Ama genel itibariyle baktığımızda bu çeşidin de Kütahya’ya uyumlu, Kütahya için verimli olduğunu görmekteyiz. Kütahya’nın 306 bin hektarlık tarım alanının 124 bin hektar alanında buğday, 40 bin hektarlık alanda arpa tarımı yapılmaktadır. Kütahya tarımının yaklaşık yüzde 54’ünü oluşturan bu iki stratejik ürünümüz en önemli gelir kaynaklarımızdandır. İlimizde başlıca üretimi yapılan ürünler, şeker pancarı, yulaf, nohut, yağlık ayçiçeği ve silajlık mısırdır. 2024 üretim sezonunda bakanlığımız bütçesiyle. Yüzde 50 hibeli olarak buğday yetiştiriciliği projesi kapsamında 10 milyon 160 bin TL’lik 720 ton buğday tohumu, 36 bin ekilmek üzere 4 bin ton çiftçimize dağıtılmıştır.” ifadelerini kullandı.
Kütahya Müftü Vekili Bahtiyar Kargıoğlu tarafından hasat duası yapılmasının ardından biçerdöverlerle hasada başlandı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir