MÜZEDE 6 YIL

200

Kütahya’da yapımına 2017 yılında başlanan, 6 yıldır inşa çalışmaları süren ve kaba inşaatının büyük bölümü tamamlanan Arkeoloji ve Maden Müzesi’nde çalışmaların devam ettiği bildirildi.

VALİ MUSA IŞIN MÜZEYİ İNCELEYEREK BİLGİ ALDI
Kütahya Valisi Musa Işın, İnköy Mahallesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi yapılan 14 bin 414 metrekare arsa alanına yapılan ve inşa çalışmaları devam eden müzede incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.
Müzeyi gezen Vali Işın, çalışmaları yerinde inceledi.
Işın, inceleme gezisinin ardından herhangi bir açıklama yapmadan alandan ayrıldı.


MEVCUT MÜZE YETERSİZ DİYE YAPIMINA BAŞLANMIŞTI
Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi, 2017 yılında, Kütahya’daki mevcut arkeoloji müzesi binasının medrese yapısı olması, büyüme imkanının olmaması, depo ve sergileme alanları açısından yetersiz hale gelmesinden ve yapılan kazılardan sürekli eser gelmesi nedeniyle 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca çağdaş müzecilik anlayışına uygun yeni bir müze binası yapılması kararlaştırılmıştı.


BİR AN ÖNCE TAMAMLANMASI BEKLENİYOR
Müze tamamlanması halinde 14 bin metrekare kapalı alan, 5 bin metrekare kapalı sergi alanı ve bin 650 metrekare depo alanına sahip olacak. Müzede kafeterya, fuaye, konferans salonu, çocuk eğitim atölyesi, multivizyon mekanı, müze mağazası, kütüphane, idari birimler, atölyeler ve laboratuvar bulunacak.
Kentin turizminde katkı sunacak olan müzenin bir an önce tamamlanarak hizmete alınması bekleniyor.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir