TÜBİTAK’tan DPÜ ile Kiev Politeknik’in Bor Alanında İş Birliğine Destek

259

DPÜ akademisyenlerinin yürütücülüğündeki proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü.
DPÜ İleri Teknolojiler Merkezi Müdürü olan Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tuncer’in yürütücülüğünde Türk ve Ukraynalı akademisyenlerin birlikte çalışarak hazırladığı, “MAB Fazlarıyla Güçlendirilmiş Bor Tabanlı Seramik Malzemelerin Üretimi ve Yapısal Uygulamaları” başlıklı proje, TÜBİTAK – MESU (Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı) İkili İş Birliği Programı toplam 10 ortak projeden biri olarak kabul edildi. 24 ay süre ile desteklenen proje ekibinde, Türkiye’den yürütücü olarak Prof. Dr. Mustafa Tuncer, araştırmacı olarak Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Dr. Öğr. Üyesi Hülya Biçer, Ukrayna’dan ise KPI Yüksek Sıcaklık Malzemeleri ve Toz Metalürjisi bölümünden Prof. Dr. Iurii Bogomol ve ekibi yer alacak.
Prof. Dr. Mustafa Tuncer, elde edilen destekle ilgili açıklamasında, proje kapsamında savunma, uzay ve havacılık alanlarındaki yapısal uygulamalarda kullanılan bor içeren ileri teknoloji seramik malzemelerin sinterlenmesi ve mekanik özellikleri inceleneceğini belirtti.
Projenin araştırmacılarından olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, ikili iş birliği ile bilimsel çıktılara ilave olarak stratejik öneme sahip bor temelli mühendislik seramiklerinin üretimi ve karakterizasyonu konularında bilgi birikimi oluşturulmasının da amaçlandığını söyledi.
İki üniversitenin iş birliğinin ülkemiz, Kütahya ve DPÜ açısından büyük önem taşıdığını kaydeden DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, “TÜBİTAK’ın projeye verdiği destekten üniversitemiz adına büyük bir memnuniyet duyduk. Desteklenen akademisyenimizi ve proje ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” dedi.
EMİR BAKİ ULUDOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir