KÜTAHYA HAZİNE SANDIĞINI AÇTI

463

Kütahya’nın kültür ve el sanatları ile yöresel lezzetlerinin tanıtılıp satışa sunulacağı ve Kütahya-Eskişehir yolunda yapımı tamamlanan Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi düzenlenen törenle açıldı.
Kütahya Valisi Ali Çelik, merkeze bağlı Sofça köyü yakınlarında bulunan tanıtım merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Kütahya’nın “açılmadık bir hazine sandığı” olduğu tabirinin kullanıldığını ve bu sandığı açmak için ilk adımlardan birinin atıldığını belirtti.
Tanıtım merkezine gelenlerin Kütahya’yı hemen her yönüyle tanıtma imkanı bulacağını dile getiren Çelik, şöyle konuştu: “Burası herkesin bir şekilde sahip çıkması gereken bir alan. Karşımızda Porsuk Baraj Gölü’nün muazzam bir manzarası, Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Efendi’nin manevi ruhu var. Elimizde maddi ve manevi bütün imkanlar birleşmiş durumda. Bize düşen bundan sonra sahip çıkmak. İnşallah bu alan birçok tanıtıma vesile olur. Renklerin notası olarak tabir edilen çininin hikayesini başından sonuna kadar her gelen ziyaretçimiz burada tasarımından imaline kadarki süreçleri yakinen tecrübe etme şansı olacak. Velhasıl Kütahya’yı tanıma şansı olacak. Dolayısıyla değerli bir iş olarak görüyoruz.”
Tanıtım merkezinin işin başlangıcı olduğunu, ek çalışmaların devam edeceğini de aktaran Çelik, şöyle devam etti: “İnşallah Karayolları Bölge Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz planlama çerçevesinde buradan hem bir dönüş kavşağı hem de alttan Sofça’ya geçiş imkânı sağlayan bir kavşak oluşturulacak. Porsuk Baraj Gölü Özel Hükümleri çerçevesinde oluşturacağımız bir iskeleyle tam karşımızda bulunan Frig mağaralarına tekne geçişleri sağlanacak. Aradaki bağlantı yolumuz bitmek üzere. Göl kenarından itibaren bisiklet yollarıyla Frig Vadisi’ne ve oradan Sabuncupınar’a kadar bağlanan bisiklet yoluyla hem yukarıda hem tam karşımızda bulunan alanda bir seyir terasıyla bu alan birbiriyle entegre ve birbirine bağlayan Frig medeniyetiyle etkili olan alanlar birbirine bağlanmış olacak. Burası da en başlangıç noktası olacak.”
Kütahya görsellerinin yer aldığı ve yurt dışında izlemek için ücret ödenen bir uygulamanın ziyaretçilere ücretsiz olarak hizmet vereceğini de açıklayan Çelik, “İçeride üç dört tane mantaliteyi birleştirmek için çaba sarf ettik. Tridi mapping uygulamasıyla şu anda demosu var. İnşallah yüklenici firma bizim arzu ettiğimiz şekilde senaryoyu ve animasyonu bütünleştirirse elimizden muazzam bir iş çıkacak. Bütün Kütahya’nın anlık olarak görsellerinin çok kısa bir sürede zihinlere kazıyabilecek ve bunu ücretsiz sunabilecek bir alan oluşturduk. Bu tridi mapping uygulamaları yurt dışında izlemek için yaklaşık giriş ücreti 30 dolar, 30 avro civarında. Burada ücretsiz olarak sunulacak” dedi.
Törende, Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel ve Ali Fazıl Kasap, Belediye Başkanı Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal birer konuşma yaparak merkezin öneminden söz etti.
Konuşmaların ardından açılışı yapılan merkez, protokol üyelerince gezildi.
Kütahya-Eskişehir karayolu üzerindeki tanıtım merkezinde, Kütahya’nın yöresel lezzetleri, geleneksel el sanatları, çini atölyeleri, dinlenme alanları ile çocuklar için oyun alanları bulunuyor.
RAMAZAN DOĞAN
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir