“İyi bir sürücü olmak trafikte kurallara uymakla alakalı”

537

Trafik Medya Ödülleri Değerlendirme Kurulu Üyesi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül alan Vali Ali Çelik, “İyi bir sürücü olmak iyi bir makas atmak, birinin önüne geçmek değil. İyi bir sürücü olmak trafikte kurallara uymakla alakalı” dedi.

Trafik Medya Ödülleri Değerlendirme Kurulu Üyesi Vali Ali Çelik, 2021 – 2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Trafik Medya Yüzlerinin Tanıtımı ve Trafik Medya Ödülleri Programı’na katıldı.
Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alan Vali Ali Çelik, proje hakkında gazetecilere açıklamada bulundu.

“VERİLEN PLAKET BİZLERİ MOTİVE ETTİ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine takdim ettiği plaketin kendilerini motive ettiğini anlatan Çelik, “Ayrıca burada da çalışmalarımızdan dolayı sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bizlere bir plaket verilmesi de bizleri hem motive etti hem de mutlu etti. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“CAN KAYIPLARININ AZALTILMASI İÇİN EYEM PLANI HAZIRLANDI”
Trafik kazalarının toplum olarak bizleri en çok üzen ve yaralayan olaylar arasında yer aldığını hatırlatan Vali Çelik, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde 2011 yılı, Birleşmiş Milletler Moskova Deklarasyonuna yapmış olduğu ülkemizde can kayıplarının yüzde 50 azaltılması için bu deklarasyonda imzası bulunmaktaydı. Bugünden sonra konu sistemli eylem planına dönüştürülerek bunun 2017 yılından sonrası da son viraj olarak hızlı bir şekilde hayata geçirildi. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun müthiş bir iradesiyle trafik kazalarındaki can kayıplarını hızlı bir şekilde azaltılması eylem planı ortaya koyuldu. Tabi bunların bileşenleri vardı, can kayıplarının azaltılması yol alt yapısının iyileştirilmesi malum olduğu gibi ülkemizin bir alanında olduğu gibi 26 bin kilometre duble yol ağı, ilkyardım geliştirilmesi, 112 Acil yardımın olay yerine hızlı bir şekilde ulaşabilmesi, eğitim sisteminde trafik ehliyet algısının oluşturulması ve bu eğitim sisteminin düzenlemesi. En nihayetinde de denetim ve bu denetimde bu dört başlığın içinde.”

“PROJE İLE CAN KAYIPLARINDA CİDDİ AZALMA OLDU”
İnsanların bilinçlendirilmesi için hem trafik medya unsurlarının tespit edilmesi ve medyanın 24 saat anbean takip edilerek o anlamda onların yönlendirici ve öncü bir görev üstlenmesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla bir proje başlatıldığını dile getiren Vali Çelik, şöyle devam etti: “Bizler de bu projenin o zamanki an itibariyle içindeydik. Sonuçlar çok olumlu geçti. 2010 yılına göre yüzde 56’lık bir trafik kazalarında can kayıplarında ciddi bir azalma meydana geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde gerçekleştirilen ve onun iradesiyle ortaya konulan bu süreçte her bir can hepimizin birer yakını aslında bizleri üzen ve derin etkiler bırakan eşimiz, annemiz, babamız, kardeşimiz. Bu süreçte can kayıplarıyla sayımızın eksik olmaması hepimiz açısından çok değerli. Bundan sonraki eylem planında can kaybı sıfır vizyon projesi 2031 yılına kadar da hiçbir canı trafikte kaybetmemek için bu projenin ilk startı verildi.”

“İYİ BİR SÜRÜCÜ OLMAK TRAFİKTE KURALLARA UYMAKLA ALAKALI”
Trafiğin ülkedeki en büyük sorun olduğunu ve bu sorunun insan davranışlarından kaynaklandığını da aktaran Vali Çelik, “Bugün modern ülkelerin bile üzerinde yol alt yapı ağımız kurulmuş durumda. İnsan davranışlarındaki hataları azaltabilirsek trafikte örnek gösterilen ülkelerden olabiliriz. İnsanlarımızı da bu bilinç seviyesine ulaştırabiliriz. Çok basit kurallar var, hız limitlerine uymak, emniyet kemerini takmak, trafik kurallarına uymak. İyi bir sürücü olmak iyi bir makas atmak, birinin önüne geçmek değil. Hızlı araba kullanmak hiç değil. Emniyet kemeri takmamak cesaret göstergesi değil. Bizlerin iyi sürücü olması trafikteki kurallara ve davranışlara mutlak uymakla alakalı. Emniyet kemeri takmadığınızda gösteriş yapmıyor, sevdiklerinizin ve başkalarının hayatını tehlikeye atıyorsunuz. Emniyet kemerimizi takmamız, trafik kuralları ve işaretlerine uymamız, birbirimize saygı göstermemiz bu kültürün oluşumu bizi çok güçlü kılacak. Tüm vatandaşlarımızdan en büyük ricamız bu.” diye konuştu.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir