Emet 3 bin 24 adet güneş paneli ile üretime başladı

824

Emet belediyesi yılda 1 milyon 600 bin kwh saat enerji üretimi için Emet Yörükler çiftliği Zaimalanı mevkiinde yer tahsis ederek, ihale gerçekleştirilirken, tesis yıl sonunda geçici kabulün ardından 26 Ocak 2021’de kesin kabulle elektrik üretimine başladı.
Emet belediyesi İhaleyi kazanan firmanın 60 gün içerisinde 3 bin 24 adet güneş paneli konuşlandırdığı tesiste yılda 1 milyon 600 bin kwh saat elektrik üreterek ayda ortalama 130 bin TL gelir elde etmeyi hedefliyor.
30 Aralık 2021’de TEDAŞ – OEDAŞ tarafından kabulü yapılan ve üretime başlayan Güneş enerji santrali 26 Ocak 2021 tarihinde ise İller bankası Eskişehir bölge müdürlüğünce denetimlerle kesin kabulü yapıldı.
Milli enerji hamlesi seferberliğinde Emet belediyesi olarak vazifelerini yerine getirmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan; “Gelirin daha sonra artarak 3 yılda kendini amorti etmesi beklenen projemiz için kaynak konusunda yoğun temaslarımız oldu. Maliyeti 6 milyonu bulan proje için iller bankası nezdinde yürüttüğümüz çalışmalarda yapım kaynaklarımızı belediyemize kazandırdık. Hedefimiz kendi enerjimizi üreterek enerji masraflarımızı karşılamak, ve bu alanda yapılacak harcamaları ise halkımıza hizmet noktasında başka alanlarda kullanmaktır. Bizlere halka hizmeti nasip eden, hizmet etme gücü ve kudretini veren Allah’a şükürler olsun. Tüketen belediyeden üreten belediyeciliğe adım adım yürüyeceğiz. İlla üretim illa üretim her alanda üretim diyerek kalan ömrümüzü üretmekle tüketeceğiz” dedi.
Emet belediyesi Güneş enerji sistemi tesisleri 17 bin metre kare alan içerisinde 3 bin 24 güneş paneli, 16 kamera takip, 12 adet invantör ve idari binadan oluşuyor.
AHMET SARI
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir