İtfaiye Müdürlüğü Zafertepe Grubu ek binası hizmete açıldı

497

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın göreve gelir gelmez önem verdiği ve yapımına başlanılan İtfaiye Müdürlüğü Zafertepe Grubu ek binası, yapılan açılış töreni ile hizmete girdi.

İNTİKAL SÜRESİ 11 BUÇUK DAKİKADAN 5 BUÇUK, 6 DAKİKAYA İNECEK
Kütahya Belediyesi İtfaiye Müdürü Enes Karadaş yaptığı konuşmada ek bina hakkında bilgiler verdi.
Karadaş, İtfaiye Müdürlüğü Zafertepe Grubunun temelinin 17 Ağustos 2020 tarihinde atıldığını ve ihale bedelinin bir buçuk milyon TL olduğunu söyledi. 702 metrekare alandan oluşan İtfaiye Müdürlüğü Zafertepe Grubu ek binanın içinde eğitim odası, araç parkı, amir odası, lokal, danışma, giyinme odası, misafirhane ve yemekhaneden oluşuyor. İtfaiye Müdürü Enes Karadaş, “Zafertepe Grubu ek binanın aktif hale gelmesi ile birlikte, Kütahya içerisinde en uzak olan mesafeye intikal süremiz ortalama 11 buçuk dakikadan 5 buçuk, 6 dakikaya inecek. Buranın lokasyon olarak belirlenmesinin en önemli etkenlerinden birisi de, OSB içinde yer alan fabrikalarımızda oluşabilecek herhangi bir durumda daha çabuk müdahale edebilmek. İkinci ise, bu bölgede geniş bir nüfus yer alıyor. Bu bölgeye müdahale noktasında önceliğimizin oluşmasıdır. Diğer bir husus ise, Afyonkarahisar Çevre yolunun burada olması sebebiyle herhangi bir kazaya müdahale noktasında önemli bir lokasyon olduğu için burası belirlendi” dedi.

1263 VAKAYA MÜDAHALE EDİLDİ
31 Aralık 2020 itibariyle Kütahya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün, 673 yangın, 590 kaza kurtarma olmak üzere, 1263 vakaya müdahalede bulunduğunu belirten İtfaiye Müdürü Enes Karadaş, bu veriler ışığında Belediye Başkanı Alim Işık’ın, projeleri içinde öncelik verdiği bu binanın ne kadar isabetli bir karar olduğunu dile getirdi. Karadaş, “Teşkilatımızda an itibariyle 17 araç, 79 personel ile hizmet veriyoruz. İtfaiyeci arkadaşlarımız diğer meslek gruplarından daha farklı bir yere sahip. İhbar geldiği andan itibaren arkadaşlarımızın özverisi, bu işin sıradan bir meslek olmadığını gözler önüne seriyor” dedi. İtfaiye Müdürü Enes Karadaş konuşmasını itfaiyeci duasını okuyarak son verdi.
Yüklenici firma yetkilisi Yakup Tongadur ise yaptığı konuşmada bina hakkında teknik bilgiler verdi. Tongadur, “740 metrekare kapalı alan içerisinde personel ve misafir için gerekli ihtiyaçları en iyi şekilde hizmet edebilecek bir şekilde Belediyemize ve şirketimize yakışır bir şekilde yaparak teslim etmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

“EK BİNANIN BU BÖLGEYE YAPILMASI İSABETLİ BİR KARARDIR”
Zafetepe Muhtarı Ahmet Gözel ise, “15 Ağustos 2020’de temeli Başkanımızla birlikte attığımız bu binayı kısa sürede kazasız belasız teslim ettiğinden dolayı, firmamıza ve başkanıma çok teşekkür ediyorum. Zafertepe Mahallesinin mevcut itfaiye binası ile arasındaki mesafe, 11 kilometre. 2007 yılında bir çatı yangını maalesef tüm çatıların yanmasına sebep olmuştu. Neden böyle olmuştu; trafik yoğunluğu ile birlikte oradan buraya gelene kadar bir kıvılcım, 3 çatının yanmasına sebep oldu. Ek binanın bu bölgeye yapılması isabetli bir karardır” dedi.

“ÖNCELİKLE BAŞLATMAYI PLANLADIĞIMIZ BİR PROJEYDİ”
İş başına gelir gelmez öncelikle başlatmayı planladığı projelerden birisinin, itfaiye ek bina projesi olduğunu hatırlatan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, “Şehrimizin yaklaşık 20 kilometrelik uzun ve ince bir yapıda. Mevcut itfaiye istasyonumuz Merkez ve Batı Kütahya bölgesine yakın ama, Doğu Kütahya bölgesi yani, Zafertepe ve OSB’ye uzaktı. Acil bir durumda bu bölgeye geç geliyordu.
O nedenle, şehrin iki alt bölgeye bölünerek burada bir istasyon yapılması gerekiyordu. İmar düzenlemeleri yaparken yerinde inceldik ve neresi olabilir dedik. Belediyemize ait parselin burada olmasından dolayı hemen kararını aldık ve ihale süreci başlattık. İhaleyi, Türkiye’ye açık elektronik ihale kapsamında yaptık. EKAP üzerinden ihaleye çok sayıda katılan yüklenici firma oldu. Şehrimizin firmalarından birisi en düşük fiyatı vererek ihaleyi aldı. Yüklenici firmamıza ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“2021’DE BEŞ AÇILIŞ YAPTIK”
Binanın yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Belediye Başkanı Alim Işık, bugüne kadar 17 kurban keserek temel atma ve bazı projelerin açılışını yaptıklarını hatırlattı. Başkan Işık, “2021 yılı başından bu yana, bu beşinci açılışımız. İlk açılışımızı Dumlupınar Mahallemizde semt pazarı ile yaptık. Arkasından mahallelerimizde yapılan sosyo kültür merkezlerini açtık. Bugün milletvekilimizin, siyasi parti temsilcilerimizin, meclis üyelerimizin katılımı ile büyük bir açılışı gerçekleştiriyoruz. Yapılan bu hizmetin mahallemize, şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hizmet verecek itfaiye personelimiz başta olmak üzere, tüm çalışanlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

“ÖLÜ YATIRIM DEĞİLDİR”
Son olarak protokole hitap etmek için kürsüye gelen Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Belediye Başkanımızın ve ekibinin, ‘inşallah fazla iş düşmez’ diye dua ettiğimiz bu tesisi kazandırdığı için ve sizlere de bu tarihi ana tanıklık ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Başkanımızın dediği gibi, şehrimiz uzun ve ince bir güzergahta olmasını, Gediz’de yaşadığımız yangında bir kez daha gördük. İtfaiyenin zamanında ve yeterli derecede yetişemediğinden dolayı apartmanın ve apartmanların yandığını gördük. Orada can kaybımız da olmuştu. Bunları gördükten sonra, bu tip yatırımlara ölü yatırım diye bakmanın veya, gerekli yada gereksiz diye tartışma yapmanın ne kadar gereksiz olduğunu bir kere daha düşünüyorum. Ben, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili olarak, bir buçuk yıldır görev yapan Kütahya Belediyesine yaptıkları hizmetlerden dolayı, başkanımıza ve ekip arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Seçim sırasında verdikleri vaatleri teker teker başkanımız yerine getirmeye çalışıyor. Bu konuda başkanımıza destek veren AK Parti’ye ve diğer partilere teşekkür ediyorum” dedi.
Kütahya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Zafertepe Grubu ek binası yapılan törenle hizmete girdi. Açılışı MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Siyasi Parti İl Başkanları, Muhtarlar ve Zafertepe Mahallesi sakinleri katıldı.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir