DPÜ’den Bor ürünleri için ilk etapta 1 milyon lira proje desteği

700

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Bor ile ilgili projeleri öncelikli alan projeleri (ÖNAP) kapsamına aldıklarını ve ilk etapta 1 milyon lira proje desteği vereceklerini ifade etti.

“1 MİLYON TL’LİK DESTEK DAHA DA ARTIRILABİLİR”
Projeler için son başvuru tarihinin 10 Şubat 2021 tarihi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kâzım Uysal, şu ifadeleri kullandı: “İlk etapta 1 milyon lira bütçe ayırdığımız bu ÖNAP (öncelikli alan proje çağrısı) çağrısında yüksek katma değerli bor ürünlerinin geliştirilmesi ve kullanım alanlarının yaygınlaştırılması ile ilgili projelere destek vereceğiz. Sanayi ile ortak hazırlanan projelere öncelik ve ayrıcalık tanıyacağız. Projelerde özel sektör katkısına göre gerekirse şu an ayırdığımız 1 milyon liradan daha fazlasını da verebiliriz. Yeter ki, üniversite ile sanayi el ele versin ve önemine inandığımız projeler gelsin.”

“İLERİ TEKNOLOJİ BOR ÜRÜNLERİ ÜZERİNE BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEĞİZ”
“DPÜ, daha önce de bor ile ilgili birçok proje hazırlamış ve başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır” diyen Prof. Dr. Uysal, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, ilimizin bor rezervlerinin ve potansiyelinin farkındadır ve bunun sorumluğunu taşımaktadır. Mayıs 2020’de DPÜ Bor Tabanlı İleri Teknoloji Seramik Araştırma ve Uygulama Merkezini kurduk. Bu araştırma ve uygulama merkezimizde sistematik olarak ileri teknoloji bor ürünleri üzerine bilimsel çalışmalar yürüteceğiz. Merkezimizin kuruluş hedefleri, katma değeri yüksek yeni bor ürünlerinin geliştirilmesi, mevcut veya yeni bor ürünleri için alternatif üretim teknolojilerinin (maliyet düşürülme ve potansiyel artırımı için) geliştirilmesi ve mevcut bor ürünleri için alternatif kullanım alanlarında araştırma geliştirme çalışmalarının yapılması olarak belirlendi” dedi.

“BOR, DPÜ İÇİN ÖNCELİKLİ ALANLARDANDIR”
Araştırma ve uygulama merkezlerinden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez ise konuyla ilgili olarak; “Merkezimiz bor ürünleri üzerine bilimsel araştırma projeleri yürütme, ulusal ve uluslararası iş birlikleri sağlama, uzman araştırmacıların yetiştirilmesi, yayınlar yapıp bilimsel toplantılar düzenleme gibi faaliyet alanları belirledi. Bor ve madenciliği öncelikli alanları içine alan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bilime ve teknolojiye katkı sunmaya devam etmeyi, bölge ve ülke ekonomisine bu anlamda yapılacak yatırımlara ise katkı sunmayı hedeflemektedir” dedi.

“TÜRKİYE’NİN SAHİP OLDUĞU EN ÖNEMLİ DOĞAL KAYNAKLARDAN BİRİ BOR MİNERALİDİR”
Ülkelerin sahip oldukları doğal kaynaklar nedeniyle bazı avantajlara sahip olduğunu söyleyen Göçmez; “Türkiye’nin de sahip olduğu en önemli doğal kaynaklardan biri bor mineralidir ve bu nedenle bor teknolojilerinde baştan potansiyele sahiptir. Dünyadaki rezervlerin %73’ten fazlası ülkemizde bulunmaktadır. Doğada iki yüzün üzerinde bor minerali olduğu bilinmekle birlikte ticari maden yatakları (kolemanit, tinkal, üleksit mineralleri gibi) sınırlı olup en çok Türkiye ve ABD’de bulunmaktadır. Türkiye’nin bilinen bor yataklarının tümü Batı Anadolu’da dört farklı bölgede yer alır. Bu dört bölgeden en fazla bor minerali rezervi bulunan bölge Kütahya Emet’tir. Emet, aynı zamanda dünyadaki en büyük ve en önemli kolemanit rezervine (yaklaşık %40) sahiptir.
Bor sektöründeki talebin çoğunluğu iki üretici tarafından sağlanmaktadır ve Türkiye %56 ile lider konumdadır. Bor ürünleri dünyada cam, tarım, seramik, kimya, metalürji, tıp ve nükleer gibi sektörleri de içine alan çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle bor ürünleri ile yapılacak Ar-Ge çalışmaları oldukça önemlidir. Türkiye’de bor ürünlerinin talep edildiği sektörler; temizlik, cam ve seramik sektörleridir. Bor ürünlerinin birçok ileri teknolojik uygulamada potansiyeli olmasına rağmen kullanımının bu kadar kısıtlı kalması üzerine durulması ve iyileştirilmesi gereken bir konudur. Sağlık, savunma, enerji, iletişim teknolojileri gibi alanlarda da bor ürünlerinin potansiyellerinin kullanılması için Ar-Ge çalışmaları yapılmalı ve sonrasında ileri teknolojik bor ürünleri ticarileştirilmelidir. Son zamanlarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da katma değeri yüksek ileri teknolojik bor ürünlerinin ticarileşmesi üzerine durmuş ve bu amaçla Eti Maden tarafından yürütülen bor karbür üretim tesisi üzerine çalışmalara başlamıştır. Katma değeri yüksek ileri teknoloji bor ürünlerinin üretimi bor pazarında Türkiye’ye rekabet avantajı sağlayacaktır” dedi.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir