Vefat eden sağlık çalışanları anısına “Feda Sergisi”

512

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) tarafından, pandemi dönemi ülkemizde vefat eden sağlık çalışanları anısına, “Feda” isimli serginin açılışı gerçekleşti. Sağlık personeli ve minyatür sanatçısı Barış Genar, pandemi dönemi hissettiklerini serum poşetleri ve sağlıkçı tulumlarına çizdi.
KSBÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) tarafından “Feda” isimli sanat sergisi düzenlendi. Sağlık çalışanı ve minyatür sanatçısı Barış Genar, pandemi dönemi hissettiklerini serum poşetleri ve sağlıkçı tulumlarına çizdi. Açılış kurdelesi Rektör Kavuncu ve basın mensupları tarafından kesildi.
Covid- 19 nedeniyle vefat eden, T.C. Sağlık Bakanlığı KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz personeli Hanım Kakaç’ın, “Sultan ANA” isimli sanat çalışması ise gözyaşlarına neden oldu.

“SAĞLIKÇILARIMIZI GÖREV ŞEHİDİ OLARAK KABUL EDİYORUZ”
Sergi ile ilgili açıklamalarda bulunan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Barış arkadaşımız çok anlamlı bir sanat çalışması gerçekleştirdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sağlık şehitlerimizi bu sergide anıyoruz. Çok büyük mücadeleler verdiler. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Pandemi dönemi mücadele verirken bu hastalığı kaptılar. Sağlıkçılarımızı görev şehidi olarak kabul ediyoruz. Avrupa’da salgında şu an rekorlar kırılıyor. Böyle bir ortamda Türkiye tam tersi bir eğilime girdi. İyi yoldayız. İnşallah yakın zamanda üstesinden gelmiş olacağız.” dedi.

“HİSSETTİKLERİMİ RESMETTİM”
Sanatçı Barış Genar, sergi hakkında şunları söyledi:
“Yaşadığımız Covid-19 salgınının etkileri dünyada ve ülkemizde birçok alanda yaşandı. Bu etkilerin maddi ve manevi olumsuzluklara yol açması hepimizi farklı bakış açılarına sevk etti. Kıymet bilme, beraber yaşama ve toplum olmanın farkındalığına sebep oldu. Bu süreçte yaşanan olayları anlatmak için hissettiklerimi resmetmeye başladım. Kullandığımız maske, serum torbaları, önlük gibi materyalleri kullanarak yaşanmışlıkları resmederek, aktarmaya çalıştım. İnşallah bu salgın en yakın zamanda biter ve mutlulukların resmedildiği günler yaşarız. Bana bu imkanı sağlayan ve destek veren başta Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu olmak üzere SKS Daire Başkanı Öğr. Gör. Sinan Darcan, Medya Uzmanı Öğr. Gör. Ahmet Sunal ve herkese çok teşekkür ederim.”
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir