Pandemide zarar gören esnaflar için Yüzde 50 indirim kararı

684

Kütahya Belediye Encümeni, belediyenin taşınmazlarında kiracı olan esnaflara yönelik sevindirici bir karar daha aldı. Pandemide zarar gören esnaflar için yüzde 50 indirim kararı alındığını, Belediye Başkanı Alim Işık açıkladı.
Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı İbrahim Yiğit ile makamında bir araya geldi. Başkan Işık, Kütahya Belediye Encümeninde belediyenin kiracılarına yönelik alınan kararı açıkladı. Başkan Işık, daha önce de, Kütahya Belediye Meclisinde Belediyenin kiracısı olduğu esnaflara yönelik 2021 yılı kira artışı yapılmamasına ilişkin kararın yanında, encümende alınan yüzde 50 indirim kararı aldıklarını söyledi.
Başkan Işık açıklamasında, “Daha önce Kütahya Belediye Meclisinin aldığı karar gereğince, Kütahya Belediyesinin taşınmazlarında kiracı olan hemşerilerimiz için, 2021 yılında kira artışı yapılmamasını karar bağlamıştık. Son dönemde esnafımızın içinde bulunduğu durum ve yeni çıkan genelge doğrultusunda, iş yeri kapanan, geliri pandemi sürecinde olumsuz etkilenen kiracılarımıza da, yüzde 50 oranında indirim kararını aldık. Üç ay süre ile bu durumdaki toplam 312 esnafımızdan kira bedellerinin yarısını tahsis edeceğiz. 17 esnafımızın tamamen kapalı olmalarından dolayı kiralarını almayacağız. 221 esnafımızın da, bu süreçten etkilenmemesi nedeniyle aynı şekilde kiraları devam edecek. 2021 yılında da bunlardan kira artışı almayacağız. Her iki yolla esnafımıza, belediyemizin 2021 yılı için yapmış olduğu bu katkının toplam bedeli, yaklaşık 3 Milyon TL civarında. Şehrimize ve şehrimizin güzel insanı olan tüm esnaflarımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum, Rabbim hayırlı kazançlar versin. Tüm esnaflarımızın 2021 yılı canı gönülden kutluyorum” dedi.
Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın her zaman esnafın yanında olduğunu, esnafın sorunlarına karşı sürekli çözümler ürettiğini belirten Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı İbrahim Yiğit, yapılan indirimden dolayı teşekkür etti.
Başkan Yiğit, “Kütahya Belediye Başkanımız Alim Işık’a, tüm esnaflarımız adına teşekkür ediyorum. Ne zaman esnafın derdi oldu, başkanımız mutlaka bir çözüm üretti. Bugün de belediyenin kiracısı olan 300 esnafa, pandemiden dolayı sıkıntı yaşayan esnafa yüzde 50 indirim yaptı. Kepenkleri kapalı olan 17 esnafımızdan da hiç kira almamak suretiyle, onlara da bir destek verdi. Daha öncede verdiği desteklere de, şahsım ve tüm esnaf teşkilatları adına başkanımıza, encümen üyelerine, meclis üyelerine çok teşekkür ediyorum” dedi.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir