Ilıca’da jeotermal su bulundu

652

Işıkkara Köyü mevkiinde 185 metre derinliğinde gradyan jeotermal kuyu açıldı ve kuyu ağzında pompayla yaklaşık 44 derece jeotermal su bulundu.
Kütahya Belediyesi’nin Ilıca bölgesinde başlattığı sıcak su arama çalışmaları sonuç verdi.
24 Haziran 2019 tarihinde Kütahya İl Özel İdaresinden Ilıca çevresinde 242 numaralı “Jeotermal arama” ruhsatı alan Kütahya Belediyesi, bu kapsamda Işıkkara Köyü mevkiinde 185 metre derinliğinde gradyan jeotermal kuyu açmış ve kuyu ağzında pompayla yaklaşık 44 derece jeotermal su buldu.
Işıkkara Köyü 123 ada, 160 parsel mera vasıflı taşınmaz üzerindeki açılan kuyuda, sıcak akışkan verilerine rastlanınca kuyu jeotermal kuyuya dönüştürüldü.
Söz konusu bölgedeki devam eden çalışmaları inceleyen Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, şu an kuyuda, kuyu inkişafı (temizleme) devam ettiğini söyledi.
Ilıca bölgesindeki fiziksel altyapının beslenmesi için gerçekleştirilen çalışmaların önemli olduğunu da ifade eden Başkan Işık; “Önümüzdeki günlerde kuyu girişim, jeofizik log ve pompa deneyleri yapılarak kuyunun debisi ve sıcaklığı tekrar ölçülerek kuyunun stabil sıcaklık ve debi değerleri netleşecek” dedi.
Programda çalışmaların sıkıntısız bir şekilde gerçekleşmesi için dua edilip kurban kesildi.
ŞENAY AYDEMİR
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir