Tarihi Kaleye Yürüyüş Yolu Oluşturulacak

641

Vali Çelik, kalenin giriş kapısının Kütahya Belediyesi ile Kütahya İl Özel İdaresi iş birliğinde ayağa kaldırılacağını ve kaleye ulaşım için yürüyüş yolu oluşturulacağını söyledi.

VALİ ÇELİK KURTARMA KAZILARINI İNCELEDİ
Kütahya Valisi Ali Çelik, 72 burcuyla Türkiye’nin 3. büyük kalesi olan tarihi Kütahya Kalesi’nde devam eden restorasyon çalışmaları ile kurtarma kazılarını yerinde inceledi.
Vali Çelik’e Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal eşlik etti.
Vali Çelik; iç kale, aşağı kale ve yukarı kale olmak üzere 3 bölümden oluşan tarihi Kütahya Kalesi’nde devam eden çalışmalar hakkında Kazı Başkanı Serdar Ünan’dan bilgiler aldı.

KÜTAHYA KALESİ’NİN GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTIRILACAK
Kalede kurtarma kazılarının tamamlanmasının ardından aydınlatma çalışmasının hayata geçirilerek Kütahya Kalesi’nin görünürlüğünün artırılacağını söyleyen Ünan, kalede 3 surda restorasyon çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü kaydetti.

“KÜTAHYA İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞER”
Restorasyon çalışmaları ve kurtarma kazılarının Kütahya Belediyesi ile Kütahya İl Özel İdaresi finansmanında gerçekleştirildiğini belirten Vali Çelik; Selçuklu, Germiyanoğlu ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapan 8. yüzyıl Bizans yapımı tarihi kalenin Kütahya için önemli bir değer olduğunu ve bu değerin şehre katkı sağlaması için gayret gösterdiklerini söyledi.

“KALENİN GİRİŞ KAPISI AYAĞA KALDIRILACAK”
Ünan’ın tarihi kalenin giriş kapısının yıkılmak üzere olduğu bilgisini paylaşması üzerine bahse konu yere giderek inceleme yapan ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ile istişarede bulunan Vali Çelik, kalenin giriş kapısının Kütahya Belediyesi ile Kütahya İl Özel İdaresi iş birliğinde ayağa kaldırılacağını ve kaleye ulaşım için yürüyüş yolu oluşturulacağını söyledi.

“ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ: KÜTAHYA KALESİ’Nİ GELECEĞE AKTARMAK”
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya Kalesi’nin şehirle bütünleşmesi ve tarihi siluetinin korunması için herkesin görev ve sorumluluğu paylaşması gerektiğine dikkat çeken Vali Çelik, “Öncelikli görevimiz bu mirası sağlıklı şekilde geleceğe aktarmak. Bunun için hep birlikte gayret göstereceğiz” dedi.
BÜLENT DAYI
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir