Bayram öncesi inceleme

672

Kütahya Valisi Ali Çelik, koronavirüs tedbirleri kapsamında kutlanacak olan 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi Kurtuluş Savaşı’nın en önemli noktaları olan Altıntaş ve Dumlupınar’da incelemelerde bulundu.
Vali Ali Çelik, ziyaretlerine Altıntaş ilçesinden başladı.
Zafertepeçalköy’de Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliğini ziyaret eden Vali Çelik, jeofizik yöntemlerle şehit defin yerlerinin belirlenmesi çalışması hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın ile Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürü Serpil Taşpınar’dan bilgiler aldı.

“YÜZBAŞI ŞEKİP EFENDİ İLE 7 MEHMETÇİĞİMİZİN KABİRLERİ TESPİT EDİLDİ”
2 bin düşman askerini esir alan 14. Süvari Tümeninin 3. Alayı, 2. Bölük Komutanı Yüzbaşı Şekip Efendi’nin düşman toplarını ele geçirmek üzere hücuma geçtiği sırada askerleriyle birlikte bu bölgede şehit düştüğünü kaydeden Vali Çelik, Yüzbaşı Şekip Efendi ile 7 Mehmetçiğin kabirlerinin tespit edildiğini söyledi.

“KONUKLARIMIZ, ALTINTAŞ’A GELDİĞİNDE ZAFERİN GURURUNU, ONURUNU YAŞAYABİLMELİ”
Kurtuluş Savaşı kahramanlarına yakışır bir düzenleme ile Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği’nin burada yaşanılanları anlatacak şekilde düzenleneceğini kaydeden Vali Çelik, “Buraya gelme duygusunu büyütmemiz lazım. Konuklarımız, Altıntaş’a geldiğinde zaferin gururunu, onurunu yaşayabilmeli ve o ruhu hissedebilmeli. Bu maneviyatı yansıtmak için daha iyi bir düzenleme yapmaya çalışacağız. Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği başlangıç noktamız olacak. Buradan Dumlupınar’a kadar bütünsel bir bakış açısı oluşturacağız” dedi.
Vali Çelik daha sonra 30 Ağustos Zafer Bayramı tören alanında incelemelerde bulunup Kovid-19 tedbirlerini yerinde gördü.

“BU YIL COŞKUMUZU YÜKSEK KATILIMLA KUTLAYAMAYACAĞIZ”
Başkomutan Meydan Muharebesi’nin zaferle taçlanışının 98. yılının Türkiye’nin ve tüm dünyanın ciddi bir salgınla mücadele sürecinde kutlanacağına dikkat çeken Vali Çelik, törenlerin koronavirüs salgını sebebiyle pandemi koşullarına uygun katılımla yapılacağını dile getirdi.
Vali Çelik, “Bu yıl pandemi nedeniyle coşkumuzu yüksek katılımla kutlayamayacağız ama uzak da olsa tüm vatandaşlarımızın gönlü, kalbi ve duaları şehitlerimiz ve ülkemizin geleceği için olacaktır” dedi.

“RİSKİ AZALTMAK İÇİN İŞARETLEME ÇALIŞMASI YAPILDI”
Tören alanında Kovid-19 tedbirlerinin denetimi için Denetim Ekiplerinin görevde olacağını belirten Vali Çelik, mesafenin korunması ve riski azaltmak için işaretleme çalışması yapıldığını söyledi.

“BİR MİLLETİN TARİH SAHNESİNDE KENDİSİNİ YENİDEN VAR ETTİĞİ NOKTA BURASI”
Tören alanındaki incelemelerini tamamlayan Vali Çelik, daha sonra Dumlupınar Şehitliği’ni ziyaret etti.
30 Ağustos 1922’de Kurtuluş Savaşı’nın son vuruşunun Kütahya’da yapılarak yeni Türk devleti ile genç Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığına vurgu yapan Vali Çelik, “Bir ülkenin, bir milletin tarih sahnesinde kendisini yeniden var ettiği nokta burası. Altıntaş’ın Dumlupınar’ın bilinirliğini ve ziyaret isteğini artırmak için ortak akılla çalışmalar yapacağız” dedi.
BÜLENT DAYI
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir