Doğa ve tarih severlere 20 Km’lik yürüyüş parkuru

799

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü doğa ve tarih severlere yeni bir yürüyüş parkuru oluşturmak için kolları sıvadı.

“KENDİNİZE DOĞADA ZAMAN AYIRIN”
Doğa yürüyüşlerinin insan sağlığına ve psikolojisine büyük faydaları olduğunun kanıtlandığı günümüzde Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, hayat akışı içinde kendine doğada da zaman ayırıp yürüyüşe çıkmak isteyen insanlar için yeni yürüyüş güzergahları belirleyerek, vatandaşların daha kaliteli ve doğa ile iç içe zaman geçirmesine katkı sağlıyor.
Bu amaç ile Türkmen Dağı Frig Yolu yürüyüş güzergahının belirlenmesi için yapılan incelemeler Bölge Müdürü Hasan Keskin başkanlığında, Odun Dışı ve Hizmetler Şube Müdürü Cihan Köse, Kütahya Orman İşletme Müdürü Ali Rıza Erdem, Sabuncupınar İşletme Şefi Sümeyra Ezgin Çapar ve Türkmendağı İşletme Şefi Timuçin Özdemir’in katılımı ile gerçekleştirildi.

YÜRÜYÜŞ PARKURU GÜZERGAHLARI BELİRLENİYOR
Takribi 20 km olarak belirlenen Türkmen Dağı Frig Yolunun; Söğütlü Yayla, Gölcük Yaylası, İnli Yayla, Türkmen suyu’nun çıktığı yer olan Doğankaya İncik Suyunu geçerek Fındık Köyü ve Doğuluşah köyü arasında yer alan frigya yollarından sonra İnli köyü Şapalleri ve Kayzer kalesi ile Ilıca Kaplıcalarında sonlanması planlanıyor.

HAFTA SONLARI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEBİLECEK
Bölge Müdürü Hasan Keskin Türkmen Dağı’nda yaptığı incelemelerde çalışmaların sürdüğünü belirterek;
“Frigyalıların kayalara evler, kaleler, anıtlar oyarak kurduğu, kocaman bir medeniyetin izlerini sürmek ve muhteşem biyoçeşitliliğe şahit olmak isteyen vatandaşlarımız Türkmen Dağı Frig Yolu bittiğinde hafta sonlarını en iyi şekilde değerlendirebilecekler. Aynı zamanda yaban hayatını gözlemleme şansına da sahip olacaklar bunun yanı sıra kayın, karaçam ve sarıçam ormanlarının iç içe geçtiği bir parkurda keyifle zaman geçirecekler. Doğa yürüyüşlerine merak salmış tüm doğa severleri; bu yolu yürüyerek tarihe adım atmak için çalışmalarımız bittiğinde bekliyoruz” şeklinde konuştu.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir