Kütahya’da kuruma kayıtlı iş arayan sayısı 23 bin 61

682

Temel istihdam bilgileri hakkında bilgiler verilen Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 2. Olağan Toplantısında kuruma kayıtlı iş arayan sayısının 23 bin 61, işsizlik ödeneği alan işsiz sayısının ise bin 482 olduğu bildirildi.
Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 2. Olağan Toplantısı Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında gerçekleştirildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan toplantıya; Belediye Başkan Vekili Salih Özden, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kamil Uçan, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.
Toplantıda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne verilen yetki çerçevesinde açılan ve açılması planlanan istihdam garantili/garantisiz mesleki eğitim kursları, işgücü eğitim faaliyetleri denetim raporu, engelli ve eski hükümlülere yönelik proje teklifleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait konular ile yükseköğrenim gören öğrencilerin uygulama dersi konuları, engellilere ve eski hükümlülere yönelik mesleki eğitim kurs proje teklifleri konuları görüşülerek karara bağlandı.
Temel istihdam bilgileri hakkında bilgiler verilen toplantıda kuruma kayıtlı iş arayan sayısının 23 bin 61, işsizlik ödeneği alan işsiz sayısının ise bin 482 olduğu bildirildi. 2020 yılı hedefleri ve gerçekleşme oranları hakkında bilgiler verilen toplantıda; mesleki eğitim kursu, özel sektörde işe yerleştirme, işbaşı eğitim programı, ziyaret edilen iş yeri sayısında hedeflenen oranların yıl sonuna kadar tamamlanacağı kaydedildi.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN 16 BİN 280 KİŞİ YARARLANDI”
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kamil Uçan, Kovid-19 önlemleri kapsamında uygulanan kısa çalışma ödeneğinden Kütahya’da 16 bin 280 kişinin yararlandığını, toplamda 56 milyon 492 bin 727 TL destek ödemesi yapıldığını söyledi.
Uçan, Nisan-Mayıs aylarında 9 bin 687 kişiye toplam 6 milyon 637 bin 120 TL nakdi destek ücreti verildiğini söyledi.
Toplantı, kurul üyelerinin görüş ve önerilerini paylaşmasıyla sona erdi.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir