Tavşanlı’da “Maskesiz” dolaşmak yasaklandı

719

Kütahya genelinde Koronavirüs vaka sayısının artmasından sonra Tavşanlı’dada bir dizi önlemler alındı. Son hıfzıssıhha kurulu kararıyla maskesiz dolaşmak yasaklanırken, Eti Bor işçileri karantinaya alındı.
Koronavirüsle mücadele konusunda Tavşanlı’daki önlemler arttırıldı. Küresel salgının önüne geçmek amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında her türlü önlemin alınmasına rağmen Ülke genelinde genel bir azalma görülsede aralarında Kütahya’nında bulunduğu bazı illerde vaka sayısında artış gözlendi. Bu durumu Kütahya Valisi Dr. Ömer Toroman valiliğin resmi internet sitesi ile sosyal medya hesaplarından duyurdu.
Bu gelişme üzerine harekete geçen ilgili kurumlar uyarı ve denetim mekanizmalarını en üst seviyeye taşıdı. Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu önceki gün akşamdan itibaren Tavşanlı genelinde maskesiz dolaşmayı yasakladı. Ayrıca Etibor İşletmelerinde çalışan işçilerinde 14 gün boyunca 27 Mayıs tarihine kadar evlerinde karantinaya alındığı bildirildi.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, her fırsatta vatandaşları uyarmalarına rağmen bazı kesimlerde rehavetin gözlemlendiğini, özellikle Ramazan ayında toplu iftar yapılmaması, cemaatle teravih namazı kılınmaması gibi konularda uyarılarda bulunduklarını kaydetti.
İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun son 2 maddelik kararını değerlendiren Başkan Mustafa Güler, başta semt pazarları olmak üzere Zabıta Amirliği’nin denetimlerini sıklaştıracağını bildirdi. Başkan Mustafa Güler “Toplumu risk oluşturacak konularda hem kaymakamımız sayın Yüksel Kara, hemde biz sık sık uyararak Koronavirüsün ne kadar tehlikeli olduğunu anlatıyoruz. Aldığımız kararların, önlemlerin toplum sağlığı için öneminden bahsediyoruz ve destek istiyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen ısrarla kurallara uymak istemeyen, virüs bize gelmez zihniyetiyle rahat davranan, dolayısıyla hem kendi sağlığını hemde toplum sağlığını tehlikeye atan kişilerde var. Geldiğimiz noktada güvenlik güçlerimiz, sağlık çalışanlarımız ve Belediyemiz üzerine düşeni yapmıştır. Denetimler sıklaştırıldı ve dün Hıfzıssıhha kurulumuz yeni bir karar alarak tüm ilçe genelinde maskesiz dolaşmayı yasakladı. Sosyal mesafe konusunda da hassasız. Bu kararların uygulanmasında Zabıta ekiplerimiz semt pazarları, işlek cadde ve sokaklar ile iş yerlerinde denetimler yapacak. Buradan birkez daha uyarıda bulunmak istiyorum. Kurallara uymayarak bir başkasının hasta olmasına vesile olmak kul hakkına girer. Lütfen açıklanan, anons edilen, internet ortamında resmi kurumlarca yazılıp çizilen kural ve önlemlere riayet edelim. Bunu yapalım ki hep birlikte bu korona belasından kurtulalım” ifadelerini kullandı.
Diğer taraftan Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara kaymakamlığın resmi sosyal medya hesaplarından denetimler ve uygulanan cezai işlemleri paylaşarak denetimlerin ciddeyetini ortaya koydu. Kütahya ve Balıkesir kavşak noktalarında toplam 67 bin 607 kişinin ateşi ölçülürken, 81 bin 358 araçta kontrol edildi. Yabancı plakalı araçların durumu ve kişilerin seyehat izin belgeleri titizlikle incelendi. Ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızda denetleniyor. Israrla sokakta olmak isteyenlere cezai işlem uygulanıyor. Bugüne kadar toplam 168 kişiye 82 bin 484 TL ceza kesildi. Diğer konularla birlikte uygulanan toplam para cezası 291 bin TL’yi aştı.
Belediyemiz Zabıta Amirliğinde görev yapan arkadaşlarımızda ilçe bulunan 70 marketi sık sık denetleyerek, maske ve mesafe kontrolü ile gelen ihbarlara göre fahiş fiyat kontrolü yapmakta. Salı, Cuma ve Cumartesi günleri kurulan pazarlarda vatandaşın maske kontrolü, ateş ölçümü, sergi arası mesafeler, pazarcıların maske kullanması, etiket ve terazi kontrolleri sağlanıyor. Faaliyetlerine yeniden başlayan 78 berber ve kuaför salonu da bugünlerde sık sık denetlenerek kurallara uymaları konusunda uyarılıyor. Fırınlarda gramaj ve temizlik denetimine de devam eden ekiplerimiz bundan sonra sokakta maske kullanımına uyulup uyulmadığına da bakacak.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir