3 BİN ÖĞRENCİYE GIDA GÜVENİRLİĞİ EĞİTİMİ

907

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, 2019 yılında 37 ilköğretim ve ortaöğretim kurumunda düzenlenen “Gıda Güvenilirliği ile Gıda İsrafı” konulu eğitimlere 3 bin 338 öğrenci katıldı.
GIDA GÜVENİRLİĞİ EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI
Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü talimatıyla Türkiye genelinde gerçekleştirilen “Okullarda Gıda Güvenilirliği ve Gıda İsrafı” konulu eğitimler 2019 yılı planı dahilinde Kütahya’da tamamlandı.
Bu kapsamda il merkezinde Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri Merve Söyler ve Kübra Özer tarafından, ilçelerde ise Gıda Kontrol Görevlileri tarafından 37 okulda eğitim faaliyeti düzenlendi.
3 bin 338 öğrencinin katıldığı eğitimlerde güvenilir gıda, gıda hijyeni ve kişisel hijyen, gıda zehirlenmeleri ve önleme yolları, gıdaları saklama koşulları, doğru ve dengeli beslenme, kahvaltının önemi, alışverişte ve okul kantinlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, gıda etiketi okur yazarlığı ve Alo 174 Gıda Hattının ne işe yaradığı ve nasıl kullanılması gerektiği konuları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.
GIDA İSRAFI EĞİTİMLERİ DE VERİLDİ
İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapılan yazılı açıklamada, eğitimler kapsamında öğrencilere gıda israfı konusunda da eğitim verildiği kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanımızın eşi, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde, bakanlığımız koordinasyonunda ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde gıda kayıp ve israfının azaltılmasına yönelik olarak “Gıdanı Koru” isimli büyük çaplı uluslararası kampanya için çalışmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda eğitimlerde, çocuklarımızın geleceğimiz olduğu bilinciyle gıda güvenliğinin yanında gıda kayıpları ve israfının azaltılması konusunda çocuklarımızın da bize destek vermesi istenmiş, tüketim aşamasında gıda israfını azaltmada yediden yetmişe herkesin sorumlu olduğu hatırlatılarak, anne, baba ve aile büyüklerinin yönlendirilmesinin önemi anlatılmıştır. Gıda israfının Türkiye ve dünyadaki boyutu ve nasıl azaltılacağı konularında bilgilendirmelerde bulunulmuştur.”
EĞİTİMLER DEVAM EDECEK
Eğitimlerin yeniden devam edeceği de ifade edilen açıklamada, “İl Müdürlüğümüzce bu çalışmalarımız ilerleyen tarihlerde tekrarlanacak olup, hedefimiz küçük yaşlardan itibaren ‘Güvenilir Gıda Tüketimi’ bilinci aşılayarak sağlıklı nesiller yetiştirmek ve gıda israfına karşı bilinci nesil yetiştirmektir.” denildi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir