Yaralı şah kartalı tedavi altına alındı

732

Kütahya’da, bir doğa ve kuş fotoğrafçısı tarafından yaralı halde bulunan şah kartalı tedavi altına alındı.
İl merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Alayunt mahallesinde yaban kuşları fotoğrafı çeken Alperen Akdemir, dere yatağında bir kartalın hareketsiz bir şekilde durduğunu fark etti.
Yanına yaklaşınca kartalın uçamadığını ancak yürüyerek ilerlediğini gören Akdemir, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kütahya Şubesine haber verdi.
Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, kartalı bulunduğu yerden alarak Kütahya Belediyesi Hayvan Bakımevine götürdü.
Şah kartalı burada veteriner hekimlerce tedavi altına alındı.
Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıldır kuş fotoğrafı çektiğini ve zaman zaman bu tür durumlarla karşılaştığını belirtti.
Şah kartalın uçmadığı için yaralı olabileceğini düşünerek yetkililere haber verdiğini aktaran Akdemir, şunları kaydetti:
“Bugün kuş fotoğrafı çekimi yaparken bu kartala rastladım. Hemen fotoğrafını çektim ancak kartalın çekimin ardından uçmadığını fark ettim. Yaralı olabileceğini düşündüğüm için Doğa Koruma ve Milli Parklar Kütahya Şubesinde görevli arkadaşım Zafer Yıldız’a haber verdim. Sağ olsunlar onlar da çabucak gelip kartalı bulunduğu yerden aldılar. İnşallah, çok sevdiğim bu şah kartalı tedavi edilerek yeniden doğal ortamına kavuşur.”
Bu arada, şah kartalının tedavisinin ardından yeniden doğaya salınacağı bildirildi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir