2020’de de yol gösterecek

888

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Yatırım Destek Ofisleri personeli tarafından yürütülen yatırımcılara yol gösterme faaliyeti kapsamında 2020 yılında proaktif bir yaklaşıma geçileceğini söyledi.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, 2019 yılında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yerel ve bölgesel sürdürülebilir kalkınmayı sağlamaya yönelik faaliyetlerin 2019 yılında da tüm hızıyla sürdüğünü vurgulayan Veli Oğuz, planlama, programlama ve araştırma, proje destekleme ve izleme, proje geliştirme ve uygulama ile yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri yürütüldüğüne dikkat çekti. Kalkınma Ajansları için 2019 yılı temasının “mesleki ve teknik eğitim” olarak belirlendiğini hatırlatan Oğuz, Kütahya’da bir dizi önemli faaliyetin hayata geçirildiğine değindi.
2019 yılında 213 yerli, 6 yabancı firmaya danışmanlık ve tanıtım yapıldığını söyleyen Veli Oğuz, “11 yerli firma yatırım kararı almıştır. Bu yatırımlar kapsamında 938 milyon TL sabit yatırım tutarı ve 920 kişinin istihdam edilmesi öngörülmektedir. Zafer OSB tanıtım faaliyetleri kapsamında bu illerimizin TSO’ları, işadamları dernekleri, ihracatçı birlikleri vb. kurum ve kuruluşları yatırım yapamaya davet edilmiştir. Ayrıca 2019 yılında çeşitli fuarlarla katılım sağlanarak ve yerli/yabancı heyetler misafir edilerek Kütahya’mızın yatırım ortamı tanıtılmaya devam etmiştir. Ajansımız işbirliği ile turizm acente yetkilileri, fenomenler, yurt dışından heyetler davet edilerek Kütahya’nın yatırım ortamları, turizm olanakları ve tarihi değerleri tanıtılmıştır” dedi.
2020 yılına da hızlı bir giriş yaptıklarının altını çizen Oğuz, “2019 yılında faaliyetlerine başladığımız proje havuzu çalışmaları kapsamında paydaşlarımızla birlikte Bölgemizin potansiyelini açığa çıkaracak, ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak projeler geliştirmeye 2020 yılında da devam edilecektir. Güdümlü proje, sosyal destek projesi ve ulusal/uluslararası fonlarda değerlendirilebilecek projeler olarak gruplara ayrılan projelerle açılacak çağrılardan yararlanılacaktır. Hâlihazırda Yatırım Destek Ofisleri personeli tarafından yürütülen yatırımcılara yol gösterme faaliyeti kapsamında 2020 yılında proaktif bir yaklaşıma geçilecektir. Bu çerçevede yatırım destek ofislerinin sahada daha çok yer alması ve yatırımcıları daha yakından tanıyarak sorun ve ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi olması, öneriler geliştirerek onları doğru ve zamanında yönlendirmesi sağlanacaktır. Ajansımız tarafından 2020 yılından başlayarak üç yıl boyunca uygulanacak olan 3 yeni Sonuç Odaklı Program (SOP) hazırlanmıştır. Hazırlanan SOP’larla Bölgemizin imalat sanayisinde teknolojik dönüşümün sağlanması, yaratıcı ve kültürel endüstrilere yönelik turizmin geliştirilmesi, gençlerin istihdam edilebilirliğine ve bölgedeki önemli sektörlerin insan kaynakları ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalar önceliklendirilecektir” ifadelerini kullandı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir