Madde bağımlılığına Sıfır tolerans

789

Kütahya Valisi Ömer Toraman, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün “Hedef Olma Hedefsiz Kalma” Projesi kapsamında uyuşturucuyla mücadele için hazırlanan Narkotik Eğitim Tırı’nı gezdi.
Narkotik Eğitim Tırı’nı İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç ve İl Jandarma Komutanı Mustafa Çekiç ile gezen Vali Toraman, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı olarak bağımlılıkla mücadele kapsamında uyuşturucu ve madde bağımlılığına sıfır tolerans prensibi çerçevesinde büyük bir mücadele yürütüldüğünü söyledi.
Mücadelenin, çok cüzi miktarda uyuşturucu madde satanların da dahil olmak üzere kararlılıkla yürütüldüğünü belirten Vali Toraman, şöyle devam etti:
“Uyuşturucu ticareti, üretim yapanlarla yoğun şekilde yapıldığı gibi işin diğer tarafı olan hedef kitlelerin uyuşturucuya karşı bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi, eğitilmesi faaliyetlerine de bir koldan devam ediliyor. Tüm ülkeyi gezerek eğitim faaliyetlerine katkı sağlıyorlar. Eğitim faaliyetlerini önemsiyoruz. Her yaşta bu riskle karşılaşma ihtimali var. Bu riskle karşılaştığında eğitim almışlar olsalar da buna karşı koyabilme, direnebilme imkanına sahip olacaklar. Eğitim tırlarında anne ve babaların bu konuda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Aileler doğru gözlem yaparak ne kadar erken farkına varırsa mücadele o kadar kolay olur. Burada modern eğitim teknikleri kullanılıyor. Kısa zamanda daha akılda kalıcı, daha hızlı öğrenme materyali eğitimler hazırlanmış. Gençlerimizin ve vatandaşlarımızın istifade etmesini bekliyoruz.”
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiği UYUMA isimli cep telefonu uygulaması ile ilgili de bilgi veren Toraman, “Uyuma isimli cep telefonu uygulaması ile çok hızlı bir şekilde herhangi bir yerde uyuşturucu kullanımı şüphesi oluştuğunda herhangi bir vatandaşımız uygulamayı kullanarak en yakın kolluk birimine mesaj gönderebiliyor. Kolluk personeli seri şekilde olay mahalline intikal ediyor. Uygulama bir yıldır kullanımda, iyi neticeler aldık. Herkesin bu programı kullanmasını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Tırın içinde özel olarak oluşturulmuş 40 metrekarelik eğitim salonundaki 12 dokunmatik ekranda, uyuşturucu maddenin insan vücudundaki etkileri yaşanmış hikayelerle ziyaretçilere aktarıldı.
Tırda görevli narkotik uzmanı polisler tarafından da vatandaşlara uyuşturucu maddelerin zararları anlatıldı.

Tırı gezen vatandaşlar, uyuşturucu madde kullananların hikayeleri ile uyuşturucunun sağlık ve psikolojik sonuçlarını gösteren anlatımların yer aldığı akıllı ekranlardaki videoları ilgiyle takip etti.
Narkotik Eğitim Tır’ı, kentteki eğitim faaliyetlerini tamamladıktan sonra Kütahya’dan ayrılacak.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir