‘Yerli Üretim Milli Güce Biz De Varız Türkiye’

848

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi (GESAM), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına yardım sağlamak ve vakfın tanıtımına destek olmak için “Yerli Üretim Milli Güce Biz De Varız Türkiye” projesini Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde hayata geçirdi.
Proje kapsamında Dumlupınar Üniversitesi Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi (DPÜ GESAM) Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), Tavşanlı Kaymakamlığı, Tavşanlı Belediyesi ve Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle “Yerli Üretim Milli Güce Biz De Varız Türkiye Buluşmaları” adı altında konferans düzenlendi.
Program yapımcısı Serdar Tuncer, oyuncular Hasan Kaçan ve Kadir Çöpdemir’in konuşmacı olarak yer aldığı konferans Tavşanlı Belediyesi Kültür Sarayında gerçekleştirildi.
Konferansa, Kütahya Valisi Ömer Toraman, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Emekli Tümgerenal Sadık Piyade, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, DPÜ GESAM Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, akademisyenler, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tanıtım filmiyle devam etti.
Yerli Üretim Milli Güce Biz De Varız Türkiye projesinde emeği geçenlere teşekkür eden Kütahya Valisi Ömer Toraman, gençlerin projeye olan ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM YAPMALIYIZ”
Yerli ve milli üretimin önemine dikkat çeken Vali Toraman, “1. Dünya Savaşı’ndan sonra yürüttüğümüz mücadelenin ismi Milli Mücadele’dir. Bu gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine herkesi kapsayan topyekun bir mücadeleyi ifade eder. Bu mücadeleyi askeri safhada yürütürken yaptığımız harbe de İstiklal Harbi diyoruz. İstiklal, Türk milletinin tarihi boyunca vazgeçmediği ve vazgeçmeyeceği hususiyeti. Bütün bunların sürekliliği için yerli ve milli üretimde güçlü olmalıyız” dedi.

“EN BÜYÜK GÜVENCEMİZ GENÇLERİMİZ”
Yerli ve milli üretimde Türkiye’nin önemli bir noktaya ulaştığını belirten Vali Toraman, “Hazırı satın almak yerine üretir hale geldik. Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüleri ve gençlere olan güveniyle Türkiye bu seviyeye ulaştı. Özellikle savunma sanayi alanında nitelikli, iyi yetişmiş, çalışkan ve ideal sahibi gençlerin gayretleriyle geldiğimiz nokta ortada. Bu iş sadece para meselesi değil. Daha önce savunma sanayisine kaynak teşkil eden konular yalnızca satın alma için kullanılırken şimdi yerli üretim için kullanılıyor. Bu çok önemli bir fark” diye konuştu.

“KENDİ MUHARİP UÇAĞIMIZI ÜRETMELİYİZ”
Türkiye’nin kendi savaş uçağını üretecek güce sahip olduğuna vurgu yapan Vali Toraman, “Bunun için ciddi adımlar atılıyor. Bugün üretiminin her aşamasında yer aldığımız, üretilmesinin ana ortaklarından biri olmamıza rağmen bedelini ödediğimiz uçakları teslim etmiyorlar. Dolayısıyla bizim geleceğe de hazırlıklı olup milli muharip uçağımızı uçurmamız lazım. Bunu yapabilecek gücümüz ve kapasitemiz var” şeklinde konuştu.

“YERLİ VE MİLLİ KAVRAMLARININ İÇİNİ DOLDURMAMIZ GEREKİYOR”
Projenin Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına yardım sağlamasının yanı sıra öğrencilerin gelişiminde de önemli bir fırsat olduğunun altını çizen Vali Toraman, “Büyük hadiselere, neticelere bir anda ulaşılmaz. Küçük adımlar bile büyük hadiselerin habercisidir. Bunu tanıtmamız önem taşıyor. Bunu siz gençlerin yapacak olması daha kıymetlendiriyor. Çünkü üniversite eğitimi yalnızca derslerinize dair bilgi edindiğiniz bir eğitim değil. İnsanın kendisini çok yönlü geliştirebilmesi için bir fırsat. Siz bunu yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.
Projenin Kütahya genelinde yaygınlaştırılması için çalışmaların devam edeceğini kaydeden Vali Toraman, “Projenin başarıya ulaşıp Türkiye’ye örnek olacağına inanıyorum” dedi.
Konferans, hediye takdimiyle sona erdi.
Program sonrası gazetecilere değerlendirmede bulunan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Mayıs ayına kadar devam edecek programlarla Milli Savunmaya destek sunacaklarını kaydetti.
Başkan Güler “Kütahya Valimiz sayın Ömer Toraman ve DPÜ Rektörümüz sayın Kazım Uysal’ın onursal başkanlığını yaptığı Yerli Üretimde Bizde Varız sloganıyla hareket edilen projenin paydaşı olmaktan onur duyuyoruz. Tavşanlı Belediyesi olarak Dumlupınar Üniversitemizle olan ilişkilerimiz ve iş birliği gücümüz her zaman üst seviyede olmuştur. Bu akşam Kültür Sarayı’nda ağırladığımız konuklarımızla Kütahya ve hatta Türkiye’ye örnek olabilecek bir proje başlatıldı” dedi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir