Kızılkuyruklu Kayın Tırtılı ile mücadele başladı

672

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kızıl kuyruklu kayın tartılı ile mücadele çalışmalarına başlandı.
Son iki yıldır Bursa Orman Bölge Müdürlüğü İnegöl Orman İşletme Müdürlüğünde yayılış gösteren Kızıl Kuyruklu Kayın Tırtılının Domaniç Kayın Ormanlarına zarar vermemesi için mücadele çalışmalarına başlandı.
Biyolojik yapısı gereği Ekim-Kasım aylarında kışı toprakta geçiren ve pupa dönemine geçen kızılkuyruklu kayın tırtılı yayılış gösterdiği yerlerden işçiler tarafından toplanıyor.
Popülasyon sayısını azaltmak ve aynı zamanda Domaniç Orman İşletme Müdürlüğü Kocayayla deposunda hazırlanan laboratuvar ortamında yırtıcılarının üretimini yapabilmek amacı ile toplama işlemi yapılıyor. Mayıs ayında üretimi yapılan yırtıcılar zararlının bulunduğu yerlere salınarak popülasyonun dengelenmesinin sağlanarak, mücadele çalışmasının yapılması planlanıyor.
Ormanların sağlığının korunmasının en önemli görevlerinden biri olduğunu belirten Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin; zararlı organizmalarla mücadelede doğaya zarar vermeyen yöntemler tercih ettiklerinin altını çizdi ve çalışmalarda emeği geçen tüm personele kolaylıklar diledi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir