250 bin fidan toprakla buluştu

802

Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Kütahya’da belirlenen 25 ayrı noktada 250 bin fidan toprakla buluşturuldu.
Kütahya Valisi Ömer Toraman, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi kampüs alanında düzenlenen fidan dikme etkinliğinde yaptığı konuşmada, kampanya kapsamında il genelinde 250 bin adet fidanın toprakla buluşturulduğunu söyledi.
Türkiye’nin orman arazilerini genişletme bakımından nadir ülkeler arasında yer aldığını dile getiren Vali Toraman, “Türkiye, ormanlık sahasını her yıl artırarak bu alandaki başarısını her yıl geliştiriyor ve ileri götürüyor. Bunda şüphesiz milletimizin, vatandaşlarımızın tabiatı korumaya karşı yaklaşımları, ilgi ve alakaları kadar, Orman Genel Müdürlüğü gibi çok tarihi ve köklü bir teşkilata sahip olmamızın da büyük etkisi vardır. Kütahya’da bu güzel günde ülke genelinde 11 milyonu toprakla buluşturma seferberliğinde önemli bir görev aldık. 250 bin fidanı Kütahyalı hemşehrilerimizle, gençlerimizle beraber toprakla buluşturacağız. Çok önemli bir rakam. Türkiye çağında çok yüksek bir rakam. Bunun hayata geçirilmesinde destek veren bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, özellikle Kütahyalı hemşehrilerimize, bu 250 fidanın tamamını ve daha fazlasını Kütahyalı hemşehrilerimiz sahiplendiler, buna ilişkin iradelerini beyan ettiler ve bugünde bu güzel kalabalıkla, diğer yerlerde toplanılan kalabalıkla da bu ilgililerini ortaya koydular, onlara çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar. B u işin altyapısını oluşturan Kütahya Orman Bölge müdürlüğüne ve bütün çalışanlarına teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum.” dedi.
Kütahya’nın ağaçlandırma açısından çok başarılı projeleri hayata geçirmiş bir il olduğunu da kaydeden Vali Toraman, şöyle devam etti: “Terk edilmiş maden sahalarının ağaçlandırılmasında çok başarılı çalışmalardan tutun, yangına maruz kalmış sahaların yeniden yeşillendirilmesine dönük çalışmalara kadar çok başarılı ağaçlandırmalar yapmış. Bugün bir dünya rekoru kırıyoruz, bu iddiadayız. Türkiye büyük bir devlet, Türk milleti büyük bir millet. Bu iddiamızı hayatın her alanında sürdürmekten büyük bir memnuniyet ve onur duyuyoruz. Bugün de bu anlamda bir dünya rekorunu kıracağız inşallah. Buna vesile olan kıymetli Cumhurbaşkanımız himayesine alarak bu hareketi, çok büyük bir güç verdiler, kendisine müteşekkiriz. Aynı zamanda bugünü milli ağaçlandırma seferberlik günü ilan ederek bundan sonra da devamlılığını sağlamış oldular. Kıymetli tarım ve orman bakanımız tüm teşkilatıyla, tüm imkanlarıyla bugünkü faaliyetlerin Türkiye çapında en üst seviyede başarıya ulaşması için gayret sarf ettiler, kararlılık ortaya koydular. Bu faaliyetin, bu güzel etkinliğin ülkemize ve Kütahya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”
Programda, Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel ve Ahmet Tan ile Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin de birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından, protokol üyelerinin yanı sıra öğrenci ve halkın büyük ilgi gösterdiği etkinlikte 250 bin fidan toprakla buluşturuldu.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir