Türkiye finalinde ev sahibi Kütahya

856

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen, ‘Din Görevlileri Arası Hafızlık Yarışması Türkiye Finali’ Kütahya’da yapıldı.
Ulu Camii’nde gerçekleştirilen etkinliğe, bölgesinde düzenlenen yarışmalarda birinci olan 10 din görevlisi hafız katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin,n burada yaptığı konuşmada, başkanlık olarak din görevlileri arasında personelin mesleki yeterliliğini artırmak maksadıyla farklı kategorilerde yarışmalar düzenlediklerini belirtti.
Din görevlileri arasında hafızlık yarışmasını 2004’te başlattıklarını ve bu yıl 16’ncısını yaptıklarını dile getiren Şahin, şöyle konuştu:
“Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde, ‘Ben size iki şey bırakıyorum. Eğer bu iki şeye sımsıkı sarılırsanız asla yolunuzu şaşırmazsınız’ diyor. Bunlardan biri Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim, diğeri ise Peygamberimizin sünnetleridir. Dolayısıyla hayat kitabımız olan Kur’an’a ne kadar sıkı tutunursak, hak yolda o kadar sebat ederiz. Biz sadece görevlileri arasında yarışma yapmıyoruz. İlçelerde illerde farklı yarışmalarda yapıyoruz. Bunun dışında 7 yıldan beri de yine başkanlığımız tarafından uluslararası yarışmalarda gerçekleştiriyoruz.”
Yarışmanın Türkiye finaline ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar da, “Kütahya, öteden beri her vesileyle ifade ettiğimiz gibi Kur’an hizmetine, dini ve manevi hizmetlere hep sahip çıkmış, bu hizmeti ifa eden kurumları sahiplenmiş, desteklemiş müstesna bir Anadolu şehridir. Kütahya, yetiştirdiği hafızlarıyla, yetiştirdiği hocalarıyla din hizmetinin gelişmesine katkıda bulunmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
Yarışmada, juri üyeleri Şahin, kurul üyeleri Yaşar Çuhadar, Fatih Okumuş, Abdullah Refik Acar ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın değerlendirmeleri sonucu, Fatih Akpınar birinci, Ali Kan ikinci ve Mehmet Akif Demirel de üçüncü oldu.
Yarışmada dereceye giren din görevlisi hafızlara ödülleri protokol üyelerince verildi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir