Ders zili çaldı

1394

Yaz tatilinin ardından Kütahya’da yaklaşık 100 bin öğrenci ders başı yaptı. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasından dolayı Mimar Sinan Ortaokulu’nda tören düzenlendi.

“YENİ DÖNEMİ BAYRAM HAVASINDA KARŞILIYORUZ”
Kütahya Valisi Ömer Toraman, törende yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılını adeta bayram havasında karşıladıklarını belirtti.
Çocukların sevinç ve neşelerinin yıl boyu sürmesi temennisinde bulunan Toraman, şöyle konuştu:
“Çocuklarımızın birbirlerinden beceri olarak farklı olduğunu düşünerek onlarla temas kurmamız gerektiğini düşünüyorum. Velilerimizin çocuklarımızı çok erken yaşlarda sınav başarısına, ders başarısına odaklanarak tek kriter olarak ağır bir yük yüklemelerini arzu ediyorum. Ne iş yaparsak yapalım hangi işle meşgul olursak olalım iyisini yapmaya gayret göstermek, iyi ilişkiler kurabilmek, sosyal olarak kendisini geliştirebilmekte en az sınav başarısı kadar önemli diye düşünüyorum. Mutlu bireyler, mutlu bir toplum oluşması esastır. Yoksa stres altında, karamsar, baskı altında bir toplum çok üretici olamaz.”

“EN İYİ OKUL EVİNİZE EN YAKIN OKULDUR”
Velilere de seslenen Vali Toraman, “Kıymetli velilerimiz en iyi okul, evinize en yakın okuldur. Bütün okullarımız birbiriyle hemen hemen aynı nitelikte ve kalitede okullardır. Hem fiziksel hem eğitim öğretim kadrosu olarak. Toplumun bir yansımasıdır okul. Toplum neyse okul da odur, öğrenci de odur, öğretmen de odur. O yüzden öğretmenlerimize değer verelim okulumuza değer verelim ve sahip çıkalım. Öğretmenin itibarını en üst seviyede tutmamız gerekiyor. Ancak bunu bütün toplum olarak yapabilirsek eğitimin özünü yakalamış oluruz. Öğretmenlerimize lütfen itimat edelim, evinizde, okul dışında çocuklarınıza öğretmenlik yapmayın, sizler, iyi bir anne ve iyi bir baba olmak için gayret gösterin, öğretmenlik işini öğretmenlerimize bırakalım. Çocuklarımızın neşeleri hiç eksik olmasın. Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ ÇAĞIN BECERİLERİYLE DONATILMALI”
Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim için 2023 vizyonunu geçtiğimiz yıl başlattıklarını hatırlatan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Esat Tektaş ise, şunları kaydetti: “Eğitim vizyonumuzda ifade edildiği üzere çocuklarımızın yaşayacakları çağın becerileriyle donatılması gerekmektedir. Ancak bu becerilerin yanında çift kanatlılık olarak ifade ettiğimiz eğitim sistemimiz ekonominin nesnesi olmadan ekonomi dünyasının becerilerine sahip olmaya, dünyaya uyum sağlarken değerlerden kopmamaya, akademik becerilerin yanında sanatsal ve sportif açıdan da başarılı olmaya önem vermektedir. Çift kanatlılık olarak ifade ettiğimiz eğitim sistemimiz, il yöneticilerimiz, il milli eğitim ve okul yöneticilerimizin ve özellikle meslektaşlarımız öğretmenlerimizin emek, gayret ve fedakarlıklarıyla istenilen, arzu edilen noktaya ulaşmış olacaktır. Milli eğitim bakanlığı olarak Sayın Bakanımızın öncülüğünde eğitim vizyonumuzun birleşenlerini uygulamaya taşımak üzere birçok çalışmalar gerçekleştirildik. Bunlardan bazılarını bu yıl uygulamaya konulacaktır. Bunlar; tasarım beceri atölyeleri, müze ve okul dışı öğrenme imkânları, okul profili değerlendirme, mesleki ve teknik eğitimde sektörle yapılan işbirliği çalışmalarıdır. Tasarım beceri atölyelerimiz bir yandan öğrencilerin temel yaşam becerileri edinmeleri diğer yandan da öğrendiklerini atölye çalışmalarıyla uygulamaya taşımalarıdır. Müze ve okul dışı öğrenme imkanları ise öğretim çalışmalarına daha geniş bir imkan çerçevesinde sunmaya yöneliktir. Öğrencilerin öğrenmelerini derinleştirmeleri ve okul dışı öğrenme imkanlarını kullanması için öğretmen eğitimler yapılmaktadır. Her okulun başka müzeler olmak üzere okul çevresinde yer alan ve öğrenme amaçlı kullanılabilecek ortamların kullanılması teşvik edilmektedir.”
Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit de yeni eğitim öğretim yılının eğitim camiasına, öğrenci ve velilere hayırlı olmasını diledi.
Tören, öğrencilerin şiir okumaları, Halk Oyunları ekibinin gösterisi ve açılış kurdelesinin kesilmesi ile sona erdi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir