Yarın Kurban Bayramı

868

Paylaşma, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı bir bayrama daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah rızası için kesilen kurban etlerinin ihtiyaç sahipleri ile paylaşılması önem taşırken bayram dolayısıyla ekonomide hareketli günler yaşanıyor.

KURBAN VE BAYRAM PAZARI HAREKETLENDİ
Kurban Bayramı nedeniyle hareketli günler yaşanırken açılan kurbanlık ve bayram pazarını da vatandaşlar ilgi gösterdi. Bir yandan Canlı Hayvan Pazarında vatandaşlar kurbanlık almak için sıkı pazarlık içerisine girerken diğer yandan da kurulan bayram pazarına ve mağazalara akın eden vatandaşlar bayramlık ihtiyaçlarını gidermek için adeta birbirleriyle yarıştı. Kur farkından dolayı yaşanan olumsuzluğun ardından bayram alış verişleri ekonomiye canlılık getirdi.

KURBAN KESİMİNDE DİKKAT
Kurban kesimi sırasında yaşanacak olası kazaların önüne geçmek için işin uzmanlarından yardım alınması gerektiğini belirten Uzmanlar, kurban kesimi sırasında yapılması gerekenleri şöyle vurguladı: “İş güvenliğinin en önemli unsurlarından biri işi, işinde uzman olan kişiye yaptırmaktır. Özellikle büyükbaş hayvan kesimini kasaplara yaptırmak kaza sayısını önemli oranda azaltacaktır. Aletler keskin ve temiz olmalı! Kesim sırasında kullanacağınız kesici aletler tam olmalıdır. Bunları her sene bilemelisiniz. Ayrıca olası el kesilmelerine karşı, çelik örgülü ve bilekten kemerli kasap eldivenlerinin kullanılması gerekir. Kurban keserken, başka kişilerle arada en az 1 metre mesafe olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, böylece tecrübesizlik dolayısıyla en azından başka kişilere zarar vermemiş olursunuz. Kurbanın can havli ile sıçramaları da başka bir risk olup, kurban çok iyi bağlanmalıdır” dedi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir