‘Öğrencilere değer vererek kaliteyi artırabiliriz’

1200

Kütahya Dumlupınar üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya’da bulunan yerel basın ve ulusal basın temsilcileriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Üniversitenin yüzde 93 doluluk oranına ulaştığını kaydeden Rektör Uysal, öğrencilerin gelir getirici meta olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

“EL ELE VERİP HAZİNEYİ TANITACAĞIZ”
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, bu yıl 7 bin 700 yeni öğrencinin kayıt yaptıracağını ve doluluk oranının yüzde 93’ü bulduğunu belirtti. Üniversite ve şehrin bütünleşmesi için önemli projelere imza atacaklarını da dile getiren Uysal, “Kütahya bir hazine ama gün yüzüne çıkarılmamış. Bunu üniversite olarak Güzel Sanatlar, Arkeoloji, Edebiyat bölümlerimizle bizim yapmamız lazım. Kütahya’nın bu kadim değerlerini ortaya çıkarmalıyız. Kütahya’nın bu durumda olması üniversitenin şehri tanıtamamasından kaynaklıdır. Kütahya’nın geneliyle el ele vereceğiz ve bu gizli hazineyi görünür yapacağız. Temel hedeflerimizden birisi budur” dedi.
“DOLULUK ORANI YÜZDE 93”
Son yerleştirme sonuçlarıyla ilgili bilgiler paylaşan Rektör Uysal, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi doluluk oranı yüzde 93’lere ulaştı. Biz bunu Yabancı Uyruklu Öğrencilerimizle daha da yukarı çıkaracağız. Daha önce aşağı doğru inen bir grafik vardı. Bu yıl iyi başladık. Çok iyi bir rakam. Toplamda 7 bin 700 öğrenci kayıt yaptıracak” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN FİKİRLERE ÖNEM VERECEĞİZ”
Uyum içerisinde çalışacaklarını da ifade eden Uysal, “Kavga etmeyeceğiz, kalpleri kazanarak, öğrencilerimize doğruyu göstererek insani değerleri daha kolay benimseyebilmesini, gelen fikirleri tartabilecek bir fikir kazanmasını temin edeceğiz. Bütün Kütahyalıların fikirlerine önem verildiği, projelerine önem verildiği bir döneme gireceğiz. Biz sanayicilerimizle, sivil toplum kuruluşları ile ve halkımızla barışık olmaz bütünleşemezsek bir yere gidemeyiz. Bu kanalları açık tutacağız. Öğrencilerimizin sanayi de staj yapma yolunu, sanayicilerimizin üniversitemizde büro açması ve mülakat yapma yolunu açacağız. STK’larımızın ve yerel kurumlarımızın daha fazla buraya gelmesi ve kampüs içinde yer alması sağlayacağız. Bunu sağlamamız lazım” diye konuştu.

“ÖĞRENCİYİ GELİR GETİREN META OLARAK GÖRMEMELİYİZ”
Uysal, “Öğrenciye, gelir getiren bir meta olarak bakmak çok sadistçe ve bencilce bir bakıştır. Bir kere biz böyle bakmayacağız. Bu anlayışı bırakmalıyız. Biz öğrenciye değer verirsek, öğrenci de değerli olur ve bu ile ülkeye değer katar. Öğrenciye ticari meta olarak bakarsak öğrencimiz de değersizleşir. Onun için eğitim kalitesinin artırılması ancak öğrenciye değer vermekle mümkün olabilir. Özellikle Kütahyalı hemşehrilerimizden rica ediyoruz. Esnafımızın güler yüzlü olmaları, oturup tanışmaları, öğrencilerimize kardeş, evlat, baba gibi davranmaları ile kazanabiliriz. Bunlar zor şeyler değil” dedi.
Rektör Uysal daha sonra basın mensuplarının kendisine ve üniversiteye yönelik sorularını yanıtladı.
Etkinlik sonunda Uysal basın mensuplarıyla sık sık bir araya geleceklerini söyleyerek davetlerine katılan tüm basın çalışanlarına teşekkür etti.
Gerçekleşen etkinliğe Rektör Uysal’a Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muammer Gavas’ın ve Prof. Dr. Hasan Göçmez yanı sıra Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Atilla Batur, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Miktad Bektaş ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Yalçın Çelebi eşlik etti.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir