DPÜ 15 ülkeyi ağırlıyor

1196

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Matematikte güncel konuların dünyaca ünlü bilim insanlarınca tartışılacağı ve 15 ülkeden 95 konuşmacının katıldığı Operators in General Morrey-Type Spaces and Applications (OMTSA 2019) adlı uluslararası ev sahipliği yapıyor.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin düzenlediği OMTSA 2019 Uluslararası Konferansı açılış töreniyle başladı.
Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanlığı tarafından fakültenin Germiyanoğlu Yakup Bey Salonu’nda düzenlenen konferansa, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kaan Erarslan, davetli konuşmacılar ve üniversitenin akademik ve idari personelleri katıldı.
ERARSLAN: OMTSA 2019 HEYECAN
VERİCİ KONULARA SAHNE OLACAK
Törende bir konuşma yapan Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Ekincioğlu, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında OMTSA 2019’un öneminden söz etti ve “Bu konferans Türk matematikçilerle, diğer ülkelerin matematikçilerini bilimsel alanda iş birliği yapmasının önünü açacağına inanıyorum” dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Erarslan ise konuşmasına farklı ülkelerden katılımcıların katıldığı bu bilimsel toplantının Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı ve “Bilimsel alanda yaşanacak gelişmeler, matematik alanında yaşanacak gelişmelere bağlıdır. İnanıyorum ki, konferans heyecan verici konu başlıklarında yenilikçi bakış açılarına sahne olacak ve tüm katılımcıları memnun edecektir” ifadelerini kullandı.
IŞIK: KÜTAHYA’DA YAPILAN BU
KONFERANSI ÇOK ÖNEMSİYORUZ
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, tüm katılımcıların Kütahya’da olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, başladığı konuşmasında, katılımcılara Kütahya ilinin zenginliklerinden söz etti. “Mühendislikte ve pozitif bilimlerde matematiğin önemi tartışılmazdır. Bu nedenle hem ilimizde yapılan bu konferansı, hem sizlerin bu etkinliğe ev sahipliği yapan Kütahya’yı tanımanızı, hem de birbirinizle yapacağınız görüş alışverişlerini çok önemsiyoruz. Yapacağınız çalışmaların Kütahya’mıza hayırlar getirmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.
OMTSA 2019 ÜÇ GÜN SÜRECEK
Açılış töreninin ardından konferansın oturumlarına geçildi.
15 ülkeden 95 farklı konuşmacının katılacağı konferansta matematik alanında dünyaca tanınan pek çok bilim insanı da matematikte son yıllarda öne çıkan popüler kavramları tartışarak çalışmalarını, meslektaşlarıyla paylaşacak.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir