‘Verdiğimiz sözlerin fazlasını yapacağız’

930

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, üç aylık görev süresini değerlendirdi. Işık, “Biz bu Kütahya’yı barıştırma sözüyle geldik. Kimseyle kavgam yok. Biz hizmet merciindeyiz. Hem borcu ödeyeceğiz, hem verdiğimiz sözlerin fazlasını yerine getireceğiz. Bundan kimsenin endişesi olmasın” dedi.

BAŞKAN IŞIK 3 AYINI DEĞERLENDİRDİ
Işık, Belediye Sosyal Tesislerinde, üç aylık görev süresi boyunca yapılan çalışmalar hakkında gazetecilere bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Seçimden önce taahhütte bulundukları beş hedef ve beş anlayışı göreve başladığı andan itibaren uygulamaya başladığını belirten Işık, şunları söyledi: “3 aylık görev dönemimizi tamamlamış bulunmaktayız. Bilindiği gibi seçim öncesi 5 hedef belirlemiştik. Birincisi sosyal barışı sağlamak, ikincisi Kütahya’da göçü durdurmak, üçüncüsü yaşlanmış nüfusu gençleştirmek, dördüncüsü Kütahya’mızı hem yaşayanlar hem de yatırımcılar açısından tercih edilen ilk 5 il arasına sokmak ve beşincisi de Kütahyaspor’umzu birinci lige çıkarmak gibi bir taahhüdümüz vardı. Bunları nasıl gerçekleştireceğiz sorusunun cevabı olarak da önce yaklaşımı ortaya koyduk. Bunu da açık kapı, katılımcı, şeffaf, sosyal ve yerinde hizmet ve buluşma belediyecilik anlayışlarını ortaya koyduk. Göreve gelir gelmez açık kapı belediyeciliği, Atatürk’ün Kütahya’ya ithafen söylediği sözlerin yer aldığı anıtı ait olduğu yere, belediye önünde koyduk. Şeffaf belediyecilik anlayışı gereği ihaleleri elektronik ortamda gerçekleştirmeye başladık. Kronik hale gelen otogar-şehir içi arasında otobüs seferleri sorununu çözdük. Katılımcılık belediyecilik anlayışı olarak da mecliste tüm üyelerimize eşit görevler verdik. Belediye varlıklarımızın tespiti amacıyla bir komisyon kurduk ve mevcut hali bir rapora dönüştürdük. Bunu da yaptığımız olağanüstü meclis toplantımızla tüm kamuoyuna duyurduk belediyemizde çalışan hiç kimseyi işten çıkarmadık. Herkes evine ekmek götürmeye devam ediyor.”
“BORÇ DA ÖDENECEK VERDİĞİMİZ SÖZLER DE YERİNE GETİRİLECEK”
Belediyedeki 28 müdürlüğün yapmış olduğu 3 aylık çalışmaları da özetleyen Işık, şöyle konuştu:
“31 Mart 2019 tarihi itibari ile 629 milyon TL’lik kesinleşmiş ve ortaya çıkacak bir maliyet tablosu olduğunu duyurduk. Bununla ilgili farklı yorumlar gelmeye başladı. Biz bu Kütahya’yı barıştırma sözüyle geldik. Kimseyle kavgam yok. Biz hizmet merciindeyiz. Kütahya belediyesi hizmet makamıdır. Hizmetimizi yapacağız, bedelini de Kütahyalılar olarak hep beraber ödeyeceğiz. Geçmişte yapılan ne varsa herkese teşekkür ediyoruz. Ama kimseyle kavga ortamına sunacak tartışmalara giremeyiz. Biz gerçekleri tespit ederiz, kamuoyuyla paylaşırız. Bir taraftan borçları ödüyoruz, bir taraftan yapıyoruz. Bazı arkadaşlarımız yorum yapıyor, “borcun altına sığınıyor, Alim Işık verdiği sözleri yapamayacak” diye. Hayır, hem borcu ödeyeceğiz, hem verdiğimiz sözlerin fazlasını yerine getireceğiz. Kimsenin bundan endişesi olmasın. Biz yerimizde durmuyoruz. Birlikte başaracağız. Bir kez daha net söylüyorum. Verdiğimiz sözlerin tamamı hatta fazlası yerine gelecek. Bu borçlarda ödenecek.” dedi.

“TRAFİK VE ULAŞIM ÇALIŞTAYI İLE SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ”
Kütahya’nın şehiriçi trafik sorununu kökten çözüme kavuşturmak adına 10-11-12 Temmuz günlerini kapsayan Kent İçi Trafik ve Ulaşım Çalıştayı’nın ilkini düzenleyeceklerini de ifade eden Işık, “Düzenleyeceğimiz çalıştayda Kütahya’nın trafiği ile ilgili her türlü konuyu konuşacağız. Durak sayısından taksi duraklarının yerine, otobüs sayısından güzergahına, geliş gidiş saatlerine ve şu ana kadar birçok yerde dile getirilen otopark sorununa kadar her konuyu ele alacağız. Bu konuların tamamını 3 gün boyunca ilgili kurullarda tartışarak sonunda bir şura kararı çıkartacağız.”

“CUMHURİYET CADDESİ TRAFİĞE AÇILABİLİR, ASIM GÜNDÜZ TARFİĞİ TERSE DÖNEBİLİR”
Şura kararının gereğini harfiyen uygulayacaklarını aktaran Işık, “Örneğin Cumhuriyet Caddesi trafiğe açılmak zorunda, aksi taktirde Kütahya’nın diğer mahallelerini kaybedeceğiz anlayışı yer bulur da karara bağlanırsa caddeyi trafiğe açacağız. Hiç kimse bununla ilgili sıkıntıya girmesin. Oradaki esnaflarımızın da zarar görmeyeceği şekilde orayı açacağız. Şura kararı, Asım Gündüz Caddesinin trafiği terse dönmeli derse, döndüreceğiz. Merkezdeki yoğunluğun hangi sebeplerden ortaya çıktığını hemen herkes biliyor. Kütahyalıyı dinleyeceğiz. Otobüs şoförlerden rahatsız olan vatandaşlarımız var, bunun için eğitim kararı alınacaksa bu eğitimleri düzenleyeceğiz. Çalıştay, Kütahyalıları memnun edecek bir kararlar dizisine dönüşürse biz de onu uygulayacağız” diye konuştu.

“YERİNDE DÖNÜŞÜM TOPLANTILARI YAPACAĞIZ”
Hazırlık çalışmaları devam eden bir diğer konunun ise yerinde ve yerli dönüşüm toplantılarını mahallelerde düzenleyeceklerini da kaydeden Başkan Işık, “16-17 ve 18 Temmuz tarihlerinde Osmangazi, Vefa, Sultangazi ve Börekçiler Mahallelerimizdeki vatandaşlarımızla toplanacağız ve onların görüşlerini alacağız. Oradan çıkan karar neticesinde ne yapılması gerekiyorsa onun çalışmalarını başlatacağız. Kütahya Belediyesinin 2020-2024 stratejik olan çalışmaları devam ediyor. Web sayfamız ve sosyal medyadan gelen talepler doğrultusunda planımızı hazırlayacağız. Plan doğrultusunda
“ÇEVRE YOLLARINA TİCARET
ALANLARI YAPACAĞIZ”
Elektronik imar çalışmamız devam ediyor. Plan kapsamında Kütahya-Eskişehir, Kütahya-Afyon ve Kütahya-Tavşanlı çevre yollarını sağlı sollu olarak ticari alanlara dönüştüreceğiz. Böylece çevre yolu ticari turizmini Kütahya’mıza kazandıracağız. Kütahya’ya gelen oraları da ziyaret etmiş olacak. Böylelikle bazı sorunlarımızı daha kolay aşacağımızı düşünüyorum. Ayrıca kültür parkları ve benzeri çalışmaların imar çalışmalarını da düzenliyoruz.”

“MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİ İDARE MAHKEMESİ İPTAL ETTİ”
Geçtiğimiz dönemde mecliste alınan ‘Millet Bahçesi’ kararının kendileri değil İdare Mahkemesinin iptal ettiğini de açıklayan Işık, “DSİ, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İdare Mahkemesi ve Kılıçarslan Lisesi gibi kurumları da kapsayan alanın Millet Bahçesi olması için alınan kararı mahkeme iptal etti. O karar yok hükmünde. Karar iptal edilince eskiye dönüldü. Orada bize ait Kültür Sarayı var. Kültür Sarayının da yıkım kararı var, orayı yıkacağız. Onun yerine alt katında değişik kapasitelerde konferans ve sergi salonları, ön tarafında da mümkün olurda anfi tiyatro ve üst katında da bölgenin en donanımlı kütüphanesinin olacağı bir kültür merkezi kuracağız. Kültür parkı olarak taahhüt ettiğimiz diğer modülleri de şehrimizin başka yerlerine taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

ÇİNLİLER VE AMERİKALILAR VİZYON PROJELERİNE TALİP
Projelerin hayata geçirilmesi için bazı dış kaynaklı yatırımcıların taleplerini ilettiklerini da anlatan Işık, “Kazandığımız her kuruşu en doğru şekilde harcamaya devam edeceğiz. Dış kaynak arayışımız devam ediyor. Kütahya’daki ya da Türkiye’deki iş adamlarımız, ülkemizin ve ya kendilerinin içlerinde bulundukları durumlar nedeniyle bizim projelerimize ilgi göstermiyor olabilirler. Ama Çin Sanayici ve İş Adamları Derneği ve bu derneğin üyesi olup da dünyadaki ilk 500’de 24’üncü sırada yer alan şirketin sahibi, devlet başkanı ile geldi ve bizim vizyon projelerimizi aldı. Şu anda değerlendirme yapıyorlar. Kaç projemize hangi şartlarda talip olacaklarsa yakın zamanda bize getirecekler. Amerika’da bir grup iş adamı şuanda bizden projelerimizle ilgili randevu bekliyor. Bizde Çin ile yaptığımız görüşmenin sonuçlanmasını bekliyoruz. Ondan sonra onları da davet edeceğiz. Dünya burayı görüyor. Buradaki farklılığı ve potansiyeli görüyor” ifadelerini kullandı.
Toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Salih Özden, İlyas Bahar, Abdullah Damcı, Ali İhsan Ertaş, Murat Arık, Fatih Kölgeli, Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri, MHP İl başkanı Ferhan Yıldırım, Merkez İlçe Başkanı İsmail Küçük, Kadın Kolları Başkanı Hülya Öztürk, bazı sivil toplum kurulu ve sendika temsilcileri ile basın mensupları katıldı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir