‘Okullarımıza 409 ilkyardımcı personel yetiştirdik’

1428

Kütahya Hekim Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Necati Kocaçoban, okul bünyesinde kurulan ilkyardım eğitim merkezi ile 2 yılda 409 sertifikalı ilkyardımcı personel yetiştirdiklerini bildirdi.

Kocaçoban, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi ile okulları bünyelerinde İlk Yardım Eğitim Merkezini kurduklarını hatırlattı.
Merkezde 2018 yılında 161, 2019 yılında 248 olmak üzere toplamda 409 Sağlık Bakanlığı sertifikalı ilkyardımcı personel yetiştirdiklerini belirten Kocaçoban, şunları söyledi: “Bilindiği gibi ülkemiz iş kazaları bakımından Avrupa’da 1. Dünya’da 3. sıradadır. Okullarımızda gösterdikleri faaliyetler bakımından MTAL, ÇPAL ve MESEM’ler tehlikeli sınıfta yer alırken diğer eğitim kurumlarımız az tehlikeli sınıfta yer alırlar. Herhangi bir sebeple okullarımızda meydana gelebilecek kazalarda yaralanan çalışan ya da öğrencilerin sağlık ekiplerinin olay yerine ulaşmada geçen zaman içerisinde temel yaşam fonksiyonlarının devam ettirilmesi ve ilk müdahalelerinin yapılması oldukça önemlidir. Ancak müdahale yapacak kişinin ilkyardım bilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalı olması gereklidir.”

İlkyardım eğitinin 4 uzman tarafından verildiğini de kaydeden Kocaçoban, “İlkyardım eğitimi vermek için kurulan merkezimiz, 4 ilkyardım eğitmeni ile okullarımızın ihtiyaç duyduğu ilkyardımcı personelleri yetiştirmektedir. İlkyardım eğitimleri merkezimizde teorik ve uygulamalı olarak düzenlendikten sonra sınavları Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. 2018 yılında düzenlenen eğitimlerde başarı oranımız yüzde 98 ve 2019 yılında ise yüzde 99 olmuştur. Kurum olarak çalışma arkadaşlarımızın ve evlatlarımızın hayatlarının emin ellerde olmasından dolayı mutluluk duymaktayız” diye konuştu. RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir