Olağanüstü mecliste açıklandı Belediyenin borcu 628 milyon

1119

Kütahya Belediyesinin borç stokunun ve gelirlerinin tespiti için kurulan komisyon çalışmasını tamamlayarak raporu sundu. Belediye başkanı Alim Işık, toplam borcun 628 milyon 495 bin lira olduğunu ve krediler sebebiyle yaklaşık 100 milyon liralık bir faiz ödeneceğini bildirdi.
Kütahya Belediyesi Meclisi geçtiğimiz günlerde olağanüstü toplandı. Belediyenin varlıklarının tespiti için kurulan komisyon 3 aylık çalışmanın ardından raporunu açıkladı. Raporun açıklanmasıyla Parmakören’de bulunan 1453 Konutları ile Belediye Yeni Hizmet Binasının maliyetleri sebebiyle zaman zaman mecliste tartışmalar yaşandı.
Komisyon raporunun müzakereye açılmasıyla başlayan olağanüstü toplantıda konuşan belediye başkanı Alim Işık, belediyenin toplam borcunun 628 milyon 495 bin lira olduğunu söyledi. Bu borcun yaklaşık 100 milyon lirasının İller Bankası ve diğer bankalardan çekilen kredilere ödenecek faizlerin oluşturduğuna dikkat çeken Işık, toplam 63,6 milyon lira ise belediyenin alacaklarının olduğunu ifade etti.
Faizlerin 30,7 milyon lirasının bu yıl, 60 milyon lirasının ise diğer yıllarda ödeneceğini ifade eden Işık, toplam kullanılan kredinin 436 milyon lira olduğunu söyledi. Mevcut varlıklar hakkında da konuşan Başkan Işık, belediye ait banka ve kredi kartlarının 3,1 milyon lira, stokların 1 milyon lira, iştiraklerdeki hisselerin 36,2 milyon lira, 621 taşınmazın 459 milyon lira, 26’sı kullanılamaz olarak hurdaya ayrılan 262 adet taşıdın değerlerinin 21 milyon lira olduğunu açıkladı.
1416 konut ve 37 adet işyerinin olduğu Parmakören 1453 Konutlarında yüklenici firma çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Başkan Işık, “Burası için bugüne kadar ödenen bedel 216,4 milyon, ödenecek bedel ise 80,4 milyon. Fiyat farkı bedeli ise 53,7 milyon lira. İller bankası ve diğer bankalardan kullanılan kredi faiz toplamı ise 94,5 milyon olduğu görülürken, bu yatırımın tahmini maliyet tutarı 445,1 milyon lira olarak belirlenmiştir” diye konuştu. Belediye Yeni Hizmet Binasının ise toplamda 102 milyon liraya mal olduğunu açıklayan Işık, “Belediye Yeni Hizmet Binası ödenen hakkediş bedeli 68,2 milyon lira, bunun 50 milyon lirası iller bankasından, kalan kısım ise diğer bankalardan alınmış kredilerden oluşuyor. Gelecekteki tahmini hakkediş bedeli 5 milyon olurken, toplam faiz tutarı 28,6 milyon lira” diye konuştu.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir