MS hastalığını sıcak tetikler mi

976

MS ve Epilepsi Hastalığı Yaşam Derneği Başkanı Münevver Altın, “MS, nedeni bilinmeyen ve farklı alt tipleri olan kronik bir hastalık olduğundan dolayı, hastalığa özel bir yaşam alışkanlığı geliştirilmesi gerekebilir” dedi.
MS hastalığının özbağışıklıkla alakalı nedenlerden kaynaklandığı düşünülerek abartılı bir korunmanın geliştirilmesi gerekmediğini belirten Altın, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Bu nedenle bu hastalarda, özellikle kış dönemlerinde, enfeksiyon kapılabilecek ortamlardan uzak durmaları önerilir. Ayrıca sıcak ortamlardan kaçınılması da tavsiye edilir. Sıcak, özellikle omurilikte lezyonu olan hastalarda sinir iletiminde bozulmayı artırarak hastanın daha fazla semptom hissetmesine neden olur, sıcaktan uzak durarak hastanın kendini daha rahat hissetmesi sağlanabilir.”
MS’in genetik bir hastalık özelliği gösterme durumunun çok nadir olduğunun altını çizen Altın, “Multipl Skleroz hastalığı, çoğunlukla kendiliğinden ve çoklu faktör etkisi altında ortaya çıkan bir hastalıktır” ifadelerini kullandı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir