Uzmanından yaz tavsiyeleri

975

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatile çıkacaklara uyarılarda bulunan uzman diyetisyen Berre Behdioğlu, “Meyve suyu değil, meyvenin kendisini tüketmek, su tüketimini artırmak gerekiyor” dedi.
Otel tatiline giden vatandaşların açık büfe, yağlı, şekerli yiyeceklerden uzak durması gerektiğini belirten Berre Behdioğlu, “Pilav tüketimi yapılacaksa bulgur pilavı, tatlı tüketimi olacaksa sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Et tüketimi sıcaklara bağlı olarak zor olsa da proteinsiz olmaz. Erkeklerde yaklaşık olarak günlük 200 gram iken kadınlarda 120 grama kadar çıkılabilir. Süt ve süt ürünleri içindeki minerallerden ve su ihtiyacımızı karşılayacağından dolayı önemlidir” diye konuştu.

“HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZI SU”
Yazın su tüketiminin önemli olduğuna vurgu yapan Behdioğlu, şunları söyledi: “Terle birlikte çok fazla su kaybı oluyor. İçtiğimiz su yeterli gelmeyebilir ve normalde bir buçuk litre içiyorsak iki buçuk litre tüketilmesi gerek. İki indeks vardır. Bunlardan birincisi kişi aldığı kalori başına bir bir buçuk mililitre su içecek. Diğeri ise kişi kilogram başına 30 mililitre su içecek. Ama yazın bu ihtiyaç artıyor. İçtiğimiz bitki çayları, çorbalar, ayran ve sütler de bir sıvı kaynağıdır. Ama suyun yerini hiçbir şey tutmaz. Bazı bitkilerin vücuttan su atıcı özelliği vardır. Bunlar kiraz sapı, mısır püskülü, yeşil çay gibi. Ödem problemleri yazın çok fazla oluyor. Bu yüzden bitki çaylarının tüketimi çok önemlidir. Ne kadar az su içersek o kadar ödem artıyor. Yani vücut kıtlık metabolizması ile çalışır. Neyi az alırsanız onu depolar. Sağlıklı beslenme için su olmazsa olmazdır. ”

“ÜZERİNDE SON KULLANMA TARİHİ OLAN HER ŞEY BİZİM ÖMRÜMÜZDEN ALIYOR”
Behdioğlu, pakete giren her şeyde bir katkı maddesi olduğunu belirterek, açıklamasına şöyel devam etti: “Şu an yediğimiz hiçbir yiyecek katkısız değil. Aldığımız meyvede de sebzede de katkı maalesef ki var. Yapılan çalışmalarda on yıl önceki portakalla şimdiki portakal karşılaştırıldığında c vitamininde yüzde 30’luk kayıp var. Bunun sebebi yetiştirme tarzı kullanılan katkı maddeleridir. Yememek mi yoksa yemek mi iyi dersek. Tabi ki yememek iyi. Ama benim de başıma geliyor. Danışanlarım soruyor öğle yemeği yiyemedim ne yapmam lazım. Öğün atlamaktansa paketli gıdalardan yönelmek daha iyidir. Paketli gıda tüketiyorsak doymuş yağ oranına, trans yağ oranına, şeker oranına mutlaka bakmamız gerekiyor. Yani demem o ki üzerinde son kullanma tarihi olan her şey bizim biraz biraz ömrümüzden alıyor.”
Tok karnına spor yapılmadığını söyleyen Behdioğlu, “Tok iken spora başladığımızda kasları çalıştırması gereken oksijen mideyi çalıştırmaya çalışır. Spora başlamadan en az 2 buçuk 3 saat önce bir şeyler yemek gerekiyor. Aç karnına spor kesinlikle önermiyorum. Mutlaka karbonhidrat alımı olmalıdır. Ne zaman spor yapmalıyım sorusu çok oluyor. Hareket edilsin de ne zaman yapıldığının bir önemi yok. Günlük mutlaka bir aktivitemiz olsun. Ben biraz daha akşam yapılan sporları seviyorum. Spor metabolizmayı hızlandırdığı için gece yapılan spor sabaha kadar çalışan metabolizmayı etkiler. Gündüz yapılan da gün içinde yediğimiz besinleri metabolizmayı hızlandırarak eritiyoruz. Aslında sabah yapılanda akşam yapılan spor da çok önemli. Bu kişiye bağlı bir durumdur” diye konuştu.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir