Kur’an bülbülleri Kütahya’da yarıştı

976

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı “Kur’an Kursları Arası Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali” Kütahya’da yapıldı.
Yarışmacılar, Ulu Cami’yi dolduran vatandaşlara Kur’an ziyafeti sundu.
Kur’an kurslarına katılımı artırmak ve Kur’an kurslarında okuyan öğrencileri Kur’an-ı Kerim’i güzel okumaya teşvik etmek amacıyla 18 yaş altı olarak düzenlenen ve Kütahya Müftülüğü ev sahipliğinde kentin tarihi Ulu Cami’sinde düzenlenen yarışmaya, bölge yarışmalarında Balıkesir, Bitlis, Gaziantep, Isparta, İzmir, Malatya ve Samsun’dan birinci olan 7 öğrenci katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığı Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Karazeybek, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar ve Eğitim merkezi görevlisi Mehmet Öztürk’ün jürilik yaptığı yarışmada, yarışmacılar camiyi dolduran vatandaşlara Kur’an ziyafeti sundu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, programda yaptığı konuşmada, yapılan yarışmanın kaybedeninin olmadığını, yarışmaya katılan bütün öğrencilerin birer Kur’an incisi olduğunu söyledi.
Milletlerin tarih boyunca Kur’an ve hadislerin ışığında yükseldiğini, bu amaçla Kur’an hizmetini toplumun her kesimini yaymayı amaçladıklarını dile getiren Dinç, şöyle konuştu:
“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz bu yarışmalarla, ülkemizde yürüttüğümüz Kur’an hizmetinin Kur’an kursları hizmetini, bu ulvi işi halkımıza ve daha geniş kitlelere yaymayı amaçladık. Milletler tarih boyunca hep hadis ve ayeti kerimenin ışığında yükselmiş, ama ne zaman millet Kur’an’a yüz çevirmişse o zaman Allah ile arası bozulmuştur. Kur’an’dan her kim ki yüz çevirmişse o kişinin hem kendisinde hem hanesinde Kur’an’dan her bir millet yüz çevirmişse o millet şiddetli bir sıkıntının, darlığın içerisine düşmüş demektir. Ahlakı güzel olanlar Kur’an-ı Kerim’den ahlakını doldurmuş, Kur’an’ın pınarından faydalanmıştır. Yarının imamları, müftüleri bu kardeşlerimizdir. Hafız olmasalar da ahlaki ve manevi terbiye aldıktan sonra her ne işte çalışırlarsa çalışsınlar onlar Kur’an terbiyesinden geçtikten sonra onların her biri bu memleketin birer kazancıdır.”
Yaz tatili boyunca yaklaşık 3 milyon öğrencinin Kur’an öğrenmek için camileri doldurduğunu da aktaran Dinç, camilerde ayrıca temel dini eğitimlerin verildiğini de kaydetti.
Yarışmaya ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Kütahya Valisi Ömer Toraman da, yarışmacıları, hocaları ve ailelerini tebrik ettiğini söyledi.
Yarışmaya Bitlis’ten katılan Doğukan Yegin birinci, İzmir’den katılan Ömer Baydar ikinci ve Gaziantep’ten katılan Mehmet Hakan Doğan ise üçüncü oldu.
Yarışmada dereceye giren öğrenci ve hocalarına protokol üyelerince çeşitli ödüller verildi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir